Jesteś tutaj: HomeKruszwicaWojewoda opublikował uchwałę w sprawie diet kruszwickich radnych

Wojewoda opublikował uchwałę w sprawie diet kruszwickich radnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 11 wrzesień 2023 16:39

W piątek 8 września w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego została opublikowana uchwała ustalająca diety radny (wprowadzająca praktycznie ich podwyżki) dla radnych Rady Gminy Kruszwica - uchwała wchodzi w życie z dniem 25 listopada 2021 roku, zatem działa prawie dwa lata wstecz.

 

Na temat diet radnych w Kruszwicy pisaliśmy już kilka razy – uchwalona w listopadzie 2021 roku podwyżka okazała się zawierać błąd formalny (nie zapisano konieczności publikacji jej w Dzienniku Urzędowym), co rok później wytknęła Prokuratura Rejonowa w Inowrocławiu, kierując skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a ten z kolei w marcu 2023 roku unieważnił tamtą uchwałę. Radni w odpowiedzi na to w marcu ponownie uchwalili podwyżki, tym razem poprawiając wcześniejszy błąd. W tej sytuacji pojawiły się wątpliwości, iż skoro w okresie od listopada 2021 do marca 2023 uchwała podnosząca diety nie obowiązywała, to za ten okres radni powinni wysokość podwyżki zwrócić gminie.

 

Radni pod koniec sierpnia ponownie uchwalili podwyżkę, tym razem wpisując datę listopada 2021 roku. Zastanawiano się, czy wojewoda uchwałę unieważni z uwagi na działanie prawie 2 lata wstecz. Publikacja w Dzienniku Urzędowym pokazuje, że raczej wojewoda nie ma wobec tej uchwały wątpliwości (gdyby tak było nie powinna być publikowana). Teoretycznie ma jeszcze czas do końca września, aby unieważnić tę uchwałę. Nie można jednak wykluczyć , że dietom ponownie nie przyjrzy się prokuratura i sprawa nie trafi do sądu. Patrząc jednak praktycznie, nastąpi to już raczej w przyszłej kadencji.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu