Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuO wojnie Piastów z Popielidami

O wojnie Piastów z Popielidami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Historia sobota, 15 październik 2016 09:30

Historia Polski którą została dość dobrze zbadana rozpoczyna się od momentu chrztu Mieszka I pod koniec X wieku. Państwo polskie powstało ze zjednoczenia plemion prowadzących wcześniej ze sobą wojny przez Mieszka I. Grzegorz Walkowski badający stare kroniki opisuje hipotezę o odbywającej się w I połowie X wieku wojnie z udziałem ojca Mieszka I, Siemiomysła.

 Według Walkowskiego Siemiomysł mógł być sprzymierzony z księciem Bohemian Bolesławem I Srogim. Ten książę miał uderzyć w 936 roku na swojego północnego sąsiada sprzymierzonego z Sasami. Wiele źródeł wskazuje na to, że tym sprzymierzeńcem Sasów mógł być Popiel ze stolicą w Kruszwicy. Wynikałoby zatem tego, że Piastowie w walce o panowanie na Kujawach i Wielkopolsce z Popielidami mieli wsparcie Czechów.

 

Z dalszej analizy Walkowskiego wynika hipoteza, że Sasowie widząc w księciu Bohemian silnego wroga, najprawdopodobniej nie wspomogli Popiela.

 

Zagadką pozostaje cały czas śmierć Popiela i upadek dynastii Popielidów. Dzisiaj jest dość popularna legenda na temat tego, że został zjedzony przez myszy. Trudno byłoby jednak ją dosłownie uznać za fakt historyczny. W łacińskim przekazie myszy pojawiają się jako słowo ,,mures”. Gdyby jednak jak uważa Walkowski, zmienić tylko literkę, to mamy słowo ,,mares”, czyli tłum ludzi. Wiele pojawiło się teorii o tym, że Popiel został po prostu obalony przez ludzi.

 

Przyjmując tą teorię kres rządów Popiela to był przełom 936 i 937 roku.

 

Nieżyjący prof. Henryk Łowmiański twierdził, że Popiel był władcą plemienia Goplan, które trzymało pod swoją dominacją Polan. Do oswobodzenia Polan doprowadził Siemowit, pradziadek Mieszka I. Zdaniem Łomiańskiego Popiel miał zginąć w okolicach Ostrowa Lednickiego, zaś legendarnymi myszami miał być po prostu bunt ludowy. Ta teoria zakłada jednak, że Popiel obalony został jeszcze w IX wieku.

 

Hipotezy jak widać różnią się od siebie w wielu miejscach. Elementem wspólnym jest natomiast to, że politycznie do obalenia Popiela przyczynili się Piastowie, których znaczenie dzięki temu wzrosło. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak powiedzieć, że pokonanie Popielidów otworzyło Piastom drogę do zjednoczenia plemion i utworzenia państwa polskiego, którym przez kolejne kilka wieków będą rządzić.

 

Warte obejrzenia