Jesteś tutaj: HomeMagazynWęgrzy po dłuższej przerwie świętują święto Świętego Stefana

Węgrzy po dłuższej przerwie świętują święto Świętego Stefana

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 20 sierpień 2021 20:34
Węgrzy po dłuższej przerwie świętują święto Świętego Stefana Fot: Kormany.hu

Święty Stefan uzawany jest za pierwszego króla Węgier, dlatego przyadające 20 sierpnia jego wspomnienie jest jednym z najważniejszych świąt narodowych na Węgrzech. W tym roku świętowanie było szczególnie ważne, bowiem przed rokiem zrezygnowano z publicznych wydarzeń z uwagi na pandemię COVID-19, również zrezygnowano z obchodów święta niepodległości, stąd też dzisiejsze święto Świętego Stefana jest pierwszym świętem narodowym, gdzie znacząco poluzowano obostrzenia.

Węgrzy na dzisiaj wciąż należa do najbardziej zaszczepionych nacji w Unii Europejskiej – na dzisiaj za w pełni zaszczepione uznaje się 55,6% Węgrów, co jest powyżej średniej dla UE.

 

Prezydent Węgier Janos Ader w swoim przemówieniu podkreślił, że – Święta narodowe stanowią przesłanie jedności narodowej.

Następnie wspominał, że czas pandemii, był szczególnie ważny pod tym aspektem, bowiem z jednej strony nie można było wspólnie świętować, ale też ta specyficzna sytuacja obudziła wśród Węgrów ogromne pokłady wzajemnej pomocy, solidarności, czy bezinteresowności.

 

Po rocznej przerwie powrócono do tradycji składania przysięgi wojskowej w dniu 20 sieprnia przez żołnierzy. Prezydent Ader zwracał się do ślubujących, aby nie tylko byli wpatrzeni w węgierskich bohaterów, ale również sami zachowywali się w taki sposób, aby być uznanymi za wzory do naśladowania.

 

W swoim wystąpieniu prezydent Janos Ader oddał także pamięć około 30 tys. Węgrów, którzy zmarli z powodu COVID-19.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

    Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

    Etykiety: Zachem
  • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

    W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu