Jesteś tutaj: HomeMagazynW kilku województwach ponownie przybywa zakażeń, w kujawsko-pomorskim jeszcze tendencja spadkowa (raport)

W kilku województwach ponownie przybywa zakażeń, w kujawsko-pomorskim jeszcze tendencja spadkowa (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 08 styczeń 2022 12:55
W kilku województwach ponownie przybywa zakażeń, w kujawsko-pomorskim jeszcze tendencja spadkowa (raport) Fot: Markus Spiske

W ostatnich 7 dniach w naszym województwie odnotowano 3866 nowych zakażeń COVID-19, to o niecałe 2% mniej niż tydzień wcześniej. Widzimy zatem wciąż tendencję spadkową, ale jest ona niewielka, co może sugerować, że wkrótce ponownie dynamika będzie wzrostowa i będziemy mogli mówić już o V fali, którą jak przewidują eksperci wywoła odmiana wirusa Omnikron.


Na te dane trzeba wziąć małą poprawkę, bowiem dane z okresu świątecznego mogą być zaniżone z uwagi na mniejsze testowanie, z kolei niewykryte wówczas zakażenia mogły się skumulować w ostatnim tygodniu. Ogólna tendencja, iż spadek zakażeń wyhamowuje ma jednak miejsce. W kilku województwach – głównie: lubelskim, małopolskim, podkarpackim i podlaskim (gdzie wyszczepialność jest najniższa) – notuje się już dynamikę dodatnią zakażeń.

 

 

 

 

 

 

Ostatni tydzień to także 156 potwierdzonych zgonów, jest to liczba mniejsza niż w poprzednich tygodniach, ale wciąż niestety bardzo wysoka.

 

Ostatni czas to także pierwsze optymistyczne sygnały, że wariant Omnikron,który rozprzestrzenia się szybciej, jest znacznie mniej zjadliwy, co może sugerować, że COVID-19 mutuje w kierunku łagodniejszego bliższego grypie sezonowej. Pisaliśmy o takich opiniach zarówno brytyjskich, niemieckich i włoskich badaczy, a także ekspertów WHO. Więcej:

Są powody do ,,ostrożnego optymizmu” w sprawie pandemii
WHO: Omikron wywołuje łagodniejsze objawy zakażenia niż poprzednie warianty koronawirusa
Kolejni eksperci wskazują, że COVID-19 mutuje w kierunku bardziej łagodnego
Brytyjskie badania pokazują, że Omnikron nie musi być taki straszny

 

Dzisiaj (8 stycznia), po południu opublikujemy raport szczegółowy dotyczący szczepień w kujawsko-pomorskim.

 

 Szczepienia w kujawsko-pomorskim historycznie:

Warte obejrzenia

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu