Jesteś tutaj: HomeMagazynDo poczytania w okreśie świątecznym

Do poczytania w okreśie świątecznym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 30 marzec 2024 15:34

Tak jak w każde święta, kiedy zazwyczaj jest trochę czasu na nadrobienie zaległych lektur, przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji, którymi warto się zainteresować. Zdajemy sobie sprawę, że teraz tego czasu na wytchnienie, za sprawą intensywnego czasu kampanii wyborczej, może być mniej, ale chwila spokoju się każdemu przyda.

Ostatnie setki lat historii Polskich okiem dziejów rodziny Czartoryskich -  historia Polski widziana przez dzieje rodu Czartoryskich.  Jak się jej przyjrzymy, to znacznie odbiega ona od tego co znamy z lekcji historii, okres przedrozbiorowy i rozbiorowy nie był aż tak romantyczny jak uczy nas szkoła, więcej było tam gierek politycznych i kombinacji.

 

Szwalbe: Spójrzmy na Bydgoszcz jak na półmilionową metropolię - Bydgoszcz obchodzi w 2023 roku Rok Andrzeja Szwalbe, mało jest jednak w przestrzeni publicznych jego myśli, a on jako pierwszy pisał o Bydgoszczy jako dumnej metropolii. Odajmy mu raz jeszcze głos.

 

Alan Rickman był trudny jak profesor Severus Snape. O jego dobroduszności mówi się mniej - Przez młode pokolenie kojarzony jest głównie z roli Severusa Snape w serii filmów o Harrym Potterze wzorowanej prozą J.K. Rowling, niezwykle zimnego charakteru, który do finału serii ukrywa jakąś tajemnicę. Dla starszych miłośników kina jest on również terrorystą Hansem Gruberem, głównym złoczyńcą w Szklanej Pułapce z 1988 roku. Trzy lata później zasłynął w roli w głośnym filmie ,,Robin Hood” Książę złodziei”, tutaj jednak również był tym złym – szeryfem Nottingham.

Uniewinnił ich francuski sąd, pomagali Amerykanie, ale w Polsce mają łatkę zbrodniarzy – dzisiaj główne zarzuty formułowane przeciwko Brygadzie Świetokrzyskiej to oficjalne zarzuty jakie stawiały im władze komunistyczne, mimo których amerykańskich wywiad ukrywał dowódcę brygady, a francuski sąd go uniewinnił. Mimo to do dzisiaj Brygada jest przedstawiana w złym świetle.

 

Medyczne fake newsy rozprzestrzeniają się jak choroby zakaźne: szybko i łatwo. Najbardziej podatni są ludzie młodzi - 44 proc. Polaków zdecydowanie poparło przynajmniej jedną nieprawdziwą informację o tematyce zdrowotnej – pokazało badanie GfK przeprowadzone w ubiegłym roku dla Fundacji Digital Poland.

 

Warte obejrzenia

« Lipiec 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wiadomości z regionu