Jesteś tutaj: HomeMagazynArtykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 31 październik 2022

Dzisiaj w Kościele katolickim uroczystość Wszystkich Świętych, w której oddawana jest cześć wszystkim świętym tym znanym i nieznanym. W polskiej tradycji tego dnia gromadzimy się na cmentarzach podczas nabożeństw. Na znaczenie tej uroczystości spójrzmy przez pryzmat rozważań byłego papieża Benedykta XVI, które wygłosił 1 listopada podczas modlitwy Anioł Pański.

Opublikowano w Regionalne

Dzisiaj Pomnik Walki i Męczeństwa jest jednym z wyraźniejszych elementów na płycie Starego Rynku, przez 38 lat pomnikowi towarzyszył szaniec, który decyzją prezydenta Konstantego Dombrowicza w 2007 roku przeniesiono na Wyżyny, tam jednak niestety ulega degradacji.

Opublikowano w Bydgoszcz

We wtorek 1 listopada przypada Wszystkich Świętych, tego dnia tradycyjnie odwiedzamy cmentarze, co powodować może większe natężenie ruchu. Już kolejny rok z rzędu władze Bydgoszczy oferują bezpłatną komunikacją publiczną, chcąc w ten sposób zachęcić do wyboru tej formy przemieszczania się. Jednocześnie wokół cmentarzy będzie obowiązywać reorganizacja ruchu, stąd też jak ktoś decyduje się na prywatny samochód powinien uważnie obserwować znaki przy cmentarzach.

Opublikowano w Bydgoszcz
poniedziałek, 31 październik 2022 12:35

W Skandynawii opracowano chip szybszy niż cały internet

Duńsko-szwedzki zespół opracował chip, który przesyła informacje z prędkością prawie 2 miliony gigabitów na sekundę (2 Pbit/s) - dwa razy wyższą, niż wynosi cały internetowy transfer danych. Naukowcy planują już budowę układu o prędkości 100 Pbit/s.

Opublikowano w Magazyn

W ubiegły poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę o przekazaniu pomocy humanitarnej dla ukraińskiego miasta Izmaił o wartości wycenianej na 65 tys. zł. Liczący ponad 70 tys. mieszkańców Izmaił jest miastem portowym, położonym nieopodal Odessy, prowadzi ono również współpracę partnerską z Włocławkiem, stąd też zainteresowanie w naszym województwem pomocą . Decyzją sejmiku sprzed kilku miesięcy założono, że kujawsko-pomorskie na pomoc humanitarną dla ukraińskich samorządów przeznaczy do 0,5 mln zł. W tym wypadku zagospodarowano część tej kwoty.

Opublikowano w Regionalne
poniedziałek, 31 październik 2022 10:38

Inowrocławski OSIR przestał być zakładem budżetowym

W czwartek Rada Miejska Inowrocławia zdecydowała o przekształceniu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu z zakładu budżetowego na jednostkę budżetową. Jest to przekształcenie typowo księgowe, w praktyce można powiedzieć, że podmiotowość OSIR wobec Urzędu Miasta została ograniczona. Przekształcenie wynikło z potrzeb budżetowych.

Opublikowano w Inowrocław

- Dzisiaj polski parlament zaszczycili swoją obecnością goście z holenderskiego Eindhoven – wygłosił w czwartkowym oświadczeniu poselskim poseł Jan Szopiński. Mowa o Theo Timmersie, Josie Van Hamie oraz Andre Pietersie, którzy od ponad 30 lat, dwa razy w roku przywożą do Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych pomoc materialną dla podopiecznych od Holendrów.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

    Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

  • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

    - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu