W lipcu do Solca Kujawskiego przypłynął wyprodukowany w Malborku prom, który ma połączyć drogi krajowe nr 10 i 80. Do tej pory nie trafił on jednak do eksploatacji, bowiem nie zakończono testów certyfikacyjnych, które powinny potrwać 4 miesiące, póki co jednak są one wstrzymane z uwagi na zbyt niski poziom Wisły. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie – skoro poziom rzeki ma taki wpływ funkcjonowanie promu, to przez jak długi okres roku będzie mógł być on eksploatowany?
Z nieoficjalnych informacji jakie do nas dotarły wiceprezes MZK Paweł Czyrny złożył dymisję. Najprawdopodobniej jutro prezes Piotr Szałkowski zrobi to samo. Ma to związek z brakiem porozumienia pomiedzy MZK i ZDMiKP.
Sejmik Województwa uchwalił w poniedziałek budżet województwa na 2023 rok. Budżet uchwalono głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i PSL, radni PiS byli przeciwko, wyrażając swój sceptycyzm co do jego realności wykonania, w szczególności wydatkowania środków unijnych.
Od 9 stycznia pojawi się dodatkowy pociąg poranny pomiędzy Poznaniem i Toruniem przez Inowrocław, od lutego wzmocnione będą połączenia w południowym szczycie. Niewykluczone, że w trakcie roku oferta przewozowa jeszcze bardziej się poprawi.
Nowy Bursztynowy Szlak wydał broszurkę podsumowującą II Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku, które odbyło się 10 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Publikacja przedstawia najważniejsze myśli jakie się pojawiły, dotykające rozwoju Węzła Logistycznego Bydgoszcz oraz główne konkluzje.
Do czwartku 22 grudnia będzie się odbywał Bydgoski Jarmark Bożonarodzeniowy – co prawda wesołego miasteczko z wielkim kołem młyńskim pozostaną nieco dłużej, to jest ostatni moment, aby odwiedzić stoiska tegorocznych wystawców. Co można o bydgoskim jarmarku powiedzieć, to na pewno, że jest wyjątkowy z uwagi na ulokowanie go na Moście Staromiejskim, co tworzy jedyny tego typu klimat w Polsce.
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.