Jesteś tutaj: HomeMagazynArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 27 grudzień 2022

W 2001 roku zmarł ostatni żyjący w kujawsko-pomorskim powstaniec wielkopolski, mając 105 lat Józef Grubczyński był najstarszym żyjącym bydgoszczaninem. Wczoraj – 27 grudnia, podczas obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jego syn Eugeniusz Grubczyński został wyróżniony przez marszałka medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalem Prezydenta Bydgoszczy, za propagowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Warto nieco bliżej przybliżyć losy tej rodziny.

Opublikowano w Bydgoszcz

Co roku przez kilkaset polskich miast – tych większych i tych mniejszych przechodzą Orszaki Trzech Króli, to w Polsce stosunkowo młoda tradycja, ale z roku na rok się coraz bardziej rozwijająca, integrując Polaków w radosnym świętowaniu. Orszakom sprzyja także fakt, że od kilku lat dzień 6 stycznia jest w Polsce ustawowo dniem wolnym od pracy. Inowrocławski korowód wyruszy w piątek 6 stycznia o godzinie 11 ze Skweru Jana Pawła II.

Opublikowano w Inowrocław

Dzisiaj – 27 grudnia przypada 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które zawsze cieszyło się w Bydgoszczy szczególną czcią, w tym roku po raz drugi ten dzień świętujemy w randze święta państwowego ustanowionego ustawą, dzięki czemu stało się ono dobrem ogólnonarodowym, a nie tylko lokalnym. Powstanie Wielkopolskie wpisało się do polskiej historii jako to zwycięskie. W Bydgoszczy zorganizowano w tym roku centralne obchody dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Opublikowano w Bydgoszcz

W poniedziałek bydgoskie środowisko obeszła smutna informacja o nagłej śmierci Krzysztofa Goni, który za kilka dni obchodziłby dwa lata jako dyrektor WiMBP w Bydgoszczy. Z bydgoską biblioteką związany był jednak przez ponad 25 lat. Jego śmierć zaskakuje, bowiem zaangażowany był w wiele projektów, które teraz mogą nie być zakończone. Gonia miał 50 lat, zmarł w Wigilię 24 grudnia.

Opublikowano w Bydgoszcz

Okres świąt wiąże się ze zwiększonymi kontrolami policyjnymi na drogach, aby podróże przed i po świąteczne były jak najbardziej bezpieczne. Policjanci oceniają długi weekend w kujawsko-pomorskim jako bezpieczny, głównie z tego powodu, że nikt nikt nie zginął.

Opublikowano w Regionalne

Zdaniem analityków Fitch Ratings 16 polskich miast, objętych ratingiem (w tym Bydgoszcz) będą musiały w najbliższych latach ograniczyć wydatki inwestycyjne, co spowodowane jest trudną sytuacją dla finansów samorządów, która wynika m.in. z reform Polskiego Ładu, ale też wysokiej inflacji. Powyższy raport nie niesie za sobą obniżenia ratingów, ale jest adresowany m.in. do inwestorów, którzy mogą postrzegać inwestowanie w Bydgoszczy jako obarczone wyższym ryzykiem, co gospodarczo jest niekorzystne.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

    Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

  • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

    Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu