Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekInfrastruktura i turystyka – tak prezentują się perspektywy współpracy polsko-węgierskiej

Infrastruktura i turystyka – tak prezentują się perspektywy współpracy polsko-węgierskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek wtorek, 29 marzec 2016 17:34

Dla zamknięcia pewną klamrą Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej chcielibyśmy nawiązać jeszcze raz do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Budapeszcie. Po spotkaniu z węgierskim prezydentem Janosem Aderem, obaj politycy mówili o pewnych planach na przyszłość. Usatysfakcjonowany może czuć się tutaj Poznań, gdyż nazwa tego miasta padła na kilku płaszczyznach.

Prezydent Duda zaprosił prezydenta Janosa Adera na czerwiec do Wielkopolski - Ten szczególny rok 2016 niesie ze sobą 60-tą rocznicę zarówno rewolucji węgierskiej 56 roku, jak i wydarzeń poznańskich. Jest więc ważny dla każdego z naszych narodów z osobna, ale również dla nas wspólnie. Stąd też jest również Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej, co jeszcze bardziej cementuje przyjaźń pomiędzy naszymi państwami oraz narodami. Dlatego też zaprosiłem prezydenta do Polski do Poznania, w czerwcu na rocznicę obchodów i wierzę, że pan prezydent przybędzie, zaszczyci nas swoją obecnością i poprzez reprezentowanie narodu węgierskiego uświetni rocznice poznańską.

 

Prezydenci rozmawiali jednak również o kwestiach gospodarczych. Prezydent Ader chwalił, iż po Budapeszcie jeździć będą polskie autobusy, które produkuje poznańska firma Solaris.

 

- Wymiana gospodarcza pomiędzy Polską i Węgrami ma się dobrze, to kwestia około 8 mld euro łącznie. Jeżeli chodzi o Polskę to jest to czwarty partner eksportowy w naszym bilansie handlowym. - ocenił prezydent Duda.

 

W lipcu przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej po Czechach przejmie Polska. Prezydent Polski zapowiedział, iż priorytetem będzie rozwój infrastruktury łączącej państwa tworzące V4, czyli również pomiędzy Polską i Węgrami - Wówczas rozwój turystyki będzie rzeczą automatyczną, skoro jest przyjaźń pomiędzy narodami i wzajemna znajomość krajów.

 

Powyższe informacje pozwalają nakreślić, iż w relacjach polsko-węgierskich szczególnie ciekawe będą kwestie związane z rozwojem infrastruktury i promocją turystyczną.

 

Po Polsce przewodnictwo w V4 przejmą Węgry.

 

Warte obejrzenia