Uchwalona przed dwoma tygodniami przez parlament specustawa ułatwia przekazywanie pomocy finansowej przez polskie samorządy, samorządów z innych państw. Te przepisy powstały z myślą o objętej wojną Ukrainie. Jest wstępny plan, aby Bydgoszcz do dwóch miast partnerskich w Ukrainie przekazała po 100 tys. zł.
Dzisiaj – 23 marca przypada Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, obchodzony jest on jednak bez większych obchodów, pierwszy raz od wielu lat nie odbyły się nawet centralne obchody. Powody tego są dwa, ale oba mają wspólny mianownik – rosyjska agresja wobec Ukrainy. Z jednej strony zarówno Polacy oraz Węgrzy zaangażowani są w niesienie pomocy uchodźcom, z drugiej jednak strony ostatnie tygodnie pokazały sporą różnicę w nastawieniu do wojny.
Jeszcze kilka tygodni temu jednym z najważniejszych tematów politycznych w Polsce była afera z podsłuchiwaniem polityków opozycji przez izraelskie oprogramowanie szpiegujące Pegasus. Wprost nie potwierdzono, że z Pegasusa korzystały polskie służby np. wobec senatora Krzysztofa Brejzy, ale w debacie publicznej panowało takie przypuszczenie. Jednym z kluczowych pytań było, czy opozycji uda się powołać sejmową komisję śledczą. Taką komisję powołał półtora tygodnia temu – bez większego echa w Polsce – Parlament Europejski.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał w Sejmie, że na czwartek zaplanowana jest konferencja, na której ogłoszone zostaną postanowienia dotyczące zakończenia obowiązku noszenia maseczek.
Na oficjalne statystyki wojewody dotyczące liczby uchodźców w miastach regionu nie ma specjalnie co patrzeć, są one zaniżone, a wynika to z faktu, że uchodźcy nie mają obowiązku rejestrowania miejsca swojego pobytu. Bardziej precyzyjne dane uzyskamy po tym, gdy uchodźcy otrzymają numery PESEL, ale jeżeli ten proces nie przyśpieszy to dane precyzyjne otrzymamy za kilka tygodni. Liczbę uchodźców możemy próbować szacować po liczbie dzieci w szkołach.
W ostatnich latach jednym z ważniejszych zadań Straży Miejskiej stała się kontrola palenisk, bowiem społeczeństwo większą uwagę zwraca uwagę na jakość powietrza. W sezonie grzewczym 2021-2022, który wciąż trwa, inowrocławscy strażnicy przeprowadzili 230 kontroli palenisk.
Małgorzata i Jakub na brytyjskim portalu telewizji publicznej BBC przedstawiani są jako bohaterowie, o ich wyczynie piszą też inne brytyjskie media. Para polskich emigrantów postanowiła wynająć Park Hotel w Tryszczynie, dosłownie tuż przy samej Bydgoszczy i tam zapewnić miejsca dla około 180 uchodźców. Uchodźców ze strefy przygranicznej przywiózł autokar.
W Radzie Powiatu Bydgoskiego radny Andrzej Szmytka zasiadał od 2006 roku, na funkcję wiceprzewodniczącego pozostali radni wybierali go od 2010 roku. Związany był z gminą Białe Błota, przede wszystkim z Łochowem. Miał 67 lat.
W morzu tragedii i przykrych wiadomości, nadeszła dzisiaj kolejna, niezwykle smutna.
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.