Jesteś tutaj: HomeNakielskiArtykuły filtrowane wg daty: czwartek, 09 luty 2023

We wtorek pożegnaliśmy Leonarda Pietraszaka, wybitnego aktora, który w sposób szczególny ukochał sobie Bydgoszcz – tutaj się urodził, tutaj też na Cmentarzu Starofarnym spoczęły jego szczątki. Był on synem Aleksandra Pietraszaka Powstańca Wielkopolskiego, w tym zrywie udział wzięło też dwóch jego wujów. Można zatem powiedzieć, że mentalnie został wychowany w duchu wielkopolskim.

Opublikowano w Bydgoszcz

Gdańska prokuratura badająca w ostatnich latach tzw. inowrocławską aferę fakturową skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Inowrocławiu, a nie jak wcześniej informowano w Iławie. Informacją o Iławie podała Polska Agencja Prasowa powołując się na rzecznik prasową gdańskiej prokuratury. Oznacza to, że proces będzie się toczył w mieście, gdzie bezpośrednio mogło dojść do wyłudzenia publicznych pieniędzy. W tej sprawie akt oskarżenia dotyka 17 osób, w tym byłej naczelnik Agnieszki Ch., którą uważa się za główną prowadzącą proceder.

Opublikowano w Inowrocław

W 2016 roku weszły przepisy, które pozwalały przyznać bonifikaty na zakup własnościowy mieszkania najemcom mieszkań komunalnych na czas nieokreślony – w zależności od decyzji radnych, w niektórych gminach nawet za 1% całej wartości. Intencją ustawodawców było ułatwienie Polakom uwłaszczania się, poprzez wprowadzenie preferencyjnych stawek przy prywatyzacji mieszkań dla dotychczasowych najemców. Temu procesowi w latach 2016-2021 przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli, w 19 na 20 skontrolowanych samorządów wykryto nieprawidłowości. Przyglądamy się temu zagadnieniu na podstawie gmin z regionu.

Opublikowano w Regionalne

Jesienią na Węźle Zachodnim został uruchomiony pierwszy bydgoski parking Park&Ride, w miejscu gdzie do tej pory parkowali parafianie z parafii św. Antoniego. Jak wynika z oficjalnych danych w okresie listopad– grudzień zaparkowały na nim łącznie 52 pojazdy, to średnio mniej niż jeden dziennie. Parafianie parkują wokół kościoła za zgodą proboszcza lub na okolicznych ulicach osiedlowych. Mieszkańcy Czyżkówka zwrócili się z petycją, aby na czas nabożeństw otworzyć parking bezpłatnie, prezydent Rafał Bruski odpowiada, że byłoby to sprzeczne z ideą Park&Ride. Czyli nic się nie zmieni.

Opublikowano w Bydgoszcz

Integracja polskiego i ukraińskiego systemu kolejowego będzie jednym z kluczowych elementów włączania tego kraju w struktury UE. Jak na razie utrudnia ją wiele czynników – od różnic w rozstawie torów i taborze, poprzez różne systemy zasilania trakcji elektrycznej, aż po bariery biurokratyczne. Dlatego też ten proces – który ma być jednym z elementów większego planu odbudowy Ukrainy z powojennych zniszczeń – będzie wymagać wielomiliardowych inwestycji. Komisja Europejska podkreśla jednak, że środki na ten cel będą ściśle powiązane z integracją Ukrainy z UE i reformami w tym kraju.

Opublikowano w Magazyn

Taryfy za ciepło systemowe wzrosły w ostatnim czasie dość poważnie, w parlamencie trwają jednak prace nad ustawą, która ma zmniejszyć dotkliwość tych podwyżek, poprzez rekompensaty dla dostarczycieli ciepła z budżetu państwa np. bydgoskiego KPEC-u. Senatorowie uznali wczoraj, że ich wysokość powinna być większa niż proponuje rząd. Kilka godzin później Sejm te poprawki jendak odrzucił.

Opublikowano w Bydgoszcz

W poniedziałek premier ogłosił listę inwestycji jakie dofinansowane zostaną w najbliższym roku z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, do województwa kujawsko-pomorskiego trafi 146,2 mln zł (plus 60 mln zł z puli dla miast wojewódzkich). Inowrocław na przebudowę ulicy Trzcińskiego otrzyma 521 tys. zł, zdaniem prezydenta tego miasta, rząd po raz kolejny niesprawiedliwie potraktował to miasto.

Opublikowano w Inowrocław

 Polska Press, koncern medialny należący całkowicie do PKN Orlen na wydruku papierowych wydań ,,Bydgoszcz Informuje” zarobi w 2023 roku przynajmniej 153 tys. zł. To dla Polska Press na pewno ważne zamówienie, które pozwoli utrzymać stabilną sytuację spółki w trudnym dla prasy drukowanej czasie. Polska Press w przetargu wygrała ceną z Agorą, wydawcą Gazety Wyborczej.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu