W środę radni znowelizowali budżet miasta na 2023 rok, w nowelizacji wydatki bieżące są wyższe od dochodów, czyli mamy do czynienia z deficytem operacyjnym. Jest to sytuacja z punktu widzenia finansowego niepokojąca, bowiem do obliczania wyniku bieżącego nie wlicza się wydatków inwestycyjnych, zatem mamy sytuację, gdy wydatki na bieżące utrzymanie są większe od pozyskiwanych dochodów. Jeżeli taka sytuacja się utrzyma do końca roku, to rok 2023 będzie pierwszym od dłuższego czasu z ujemnym wynikiem bieżącym.
Rok 2023 obchodzimy pod patronatem Andrzeja Szwalbe, nikt nie kwestionuje, że zalicza się on do najbardziej zasłużonych dla miasta bydgoszczan XX wieku. Trzeba jednak też uczciwie powiedzieć, że o ile Andrzej Szwalbe cieszył się powszechnym szacunkiem, to z racji podeszłego wieku ówczesne elity polityczne nie specjalnie chciały go słuchać lub posiłkować się jego opiniami. Tegoroczny rok jest zatem w pewnym sensie jakąś rekompensatą dla tej wielkiej postaci.
Prywatyzacja grupy chemicznej Ciech, dość mocno obecnej na Kujawach, budziła przed kilkoma laty spore emocje. Pakiet kontrolny nad spółką (51,1%) sprawuje rodzina Kulczyków (w ramach podmiotu Kulczyk Investments Chemistry), pozostałe udziały należą do mniejszych udziałowców giełdowych, bowiem Ciech od 2016 roku jest na giełdzie. Władze KI Chemistry chcą wycofać spółkę z giełdy, bowiem ten model rozwoju spółki się wyczerpać.
Zatrudnianie osób bez kwalifikacji oraz pomimo nakazu wstrzymania rekrutacji jaką wydały dyrektor generalny – to główne zarzuty jakie stawia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, której podlegają wszystkie nadleśnictwa z kujawsko-pomorskiego, Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola dotyczyła gospodarki kadrowej w latach 2018-2022 (do czerwca).
Po raz pierwszy zidentyfikowano białka w strukturach ucha wewnętrznego ryb sprzed milionów lat – informują naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports”. W badaniach brali udział polscy naukowcy.
W środę radni Rady Miasta Bydgoszczy przyznali najwyższe wyróżnienia – Medale Kazimierza Wielkiego – wśród tegorocznych laureatów znalazł się ks. Sławomir Bar, proboszcz bydgoskiej Bazyliki, postać o której przez ostatnie kryzysowe na świecie lata było głośno. Zgodnie ze zwyczajem Medale Kazimierza Wielkiego przyznawane są na uroczystej sesji Rady Miasta w urodziny Bydgoszczy – te przypadają w niedzielę 19 kwietnia (zapewne sesja odbędzie się w jakiś pobliski dzień powszedni).
O ile wprowadzenie w pierwszym semestrze nauczania zdalnego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego można tłumaczyć koniecznością oszczędzania na kosztach ogrzewania, choć już druga bydgoska uczelnia Politechnika Bydgoska tak daleko nie poszła, to już nauczanie zdalne w kwietniu, w maju i w czerwcu budzi kontrowersje. Winę za to ponosić ma jednak ubiegłoroczna ustawa.
W niedzielę rozpocznie się Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem będzie Triduum Paschalne oraz Wielkanoc. Do wiernych w liście na Wielki Tydzień zwraca się bp. Krzysztof Włodarczyk - potrzebujemy czasu zatrzymania, czasu odnowienia tej najważniejszej dla człowieka relacji – relacji do Stwórcy, do Tego, który „ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia…” (Rdz 2,7).
Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.
Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.