Jesteś tutaj: HomeNakielskiArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 18 kwiecień 2023

Dzisiaj przypadają 677 urodziny Bydgoszczy – trudno jednak beztrosko świętować, gdy mamy świadomość, że przygotowywana do budowy szybka kolej ominie Bydgoszcz szerokim łukiem. Znajdziemy się trochę jakby na peryferiach, bo koncepcja rządowa (zaczerpnięta z opracowań poprzednich rządów) nie przewiduje u nas szybkich prędkości powyżej 200 km/h. Gdy kilka lat temu były perturbacje z drogą S5, wówczas potrafiliśmy ponad podziałami politycznymi o to walczyć, dzisiejsza tragedia Bydgoszczy polega na tym, że już tego nie potrafimy.

Opublikowano w Bydgoszcz

Już na początku 1999 roku Andrzej Szwalbe, wówczas będący już honorowym obywatelem Bydgoszczy miał wizję co do utworzenia metropolii bydgoskiej z miastem centralnym Bydgoszczą. Jako jeden z pierwszych, jak nie pierwszy użył zwrotu Bydgoski Obszar Metropolitalny. Bydgoska klasa polityczna specjalnie jego wizji nie potraktowała poważnie, bowiem początek XXI wieku to nieudany eksperyment z próbą budowania dwumiasta z Toruniem, czy jak to też nazywano metropolii bipolarnej z równą rolą Bydgoszczy i Torunia. Dopiero po 2010 roku wróciliśmy do tamtej wizji Andrzeja Szwalbego.

Opublikowano w Bydgoszcz

Od kilku dni mówi się o poważnym kryzysie w polskim rolnictwie spowodowanym niekontrolowanym importem zboża z Ukrainy. Do dymisji musiał się podać minister Henryk Kowalczyk, rząd próbuje ratować sytuację poprzez wprowadzenie całkowitego zakazu importu płodów rolnych z Ukrainy, rekompensaty dla rolników i planowany skup interwencyjny. 29 sierpnia 2022 roku przed takim scenariuszem przestrzegał Sejmik Województwa w stanowisku, które skierowano do byłego już ministra Kowalczyka.

Opublikowano w Regionalne

Z okazji roku Andrzeja Szwalbego w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyło się otwarcie okolicznościowej wystawy ,,Andrzej Szwalbe Wielki Budowniczy Bydgoszczy”. Jak się okazuje koncepcja budowy wielkiego gmachu biblioteki, który jest miejscem spotkań naukowo-kulturalnych również zrodziła się w głowie Andrzeja Szwalbego, który był mocno zaangażowany w dzieło przekształcenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w pierwszy bydgoski uniwersytet – czyli UKW.

Opublikowano w Bydgoszcz

Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyłączyło prezydenta Inowrocławia, który jest stroną listu intencyjnego w sprawie budowy spalarni odpadów przy zakładach Soda Mątwy, wskazując jednocześnie, że to postępowanie powinien przeprowadzić dla zachowania bezstronności burmistrz sąsiedniej gminy Pakość. O wyłączenie z tego postępowania zawnioskował wcześniej prezydent Inowrocławia.

Opublikowano w Inowrocław

We wrześniu przy ulicy Wojska Polskiego, nieopodal Mostu Uniwersyteckiego 38-letni kierujący hulajnogą elektryczną potrącił 52-latke, która w stanie krytycznym trafiła do szpitala, gdzie kilka dni później zmarła. Było to pierwsze tego typu zdarzenie w Bydgoszczy, które nakazywało zadać publicznie pytania o kwestie bezpieczeństwa.

Opublikowano w Bydgoszcz

Wypowiadam się po raz kolejny w temacie Park&Ride, niektórzy mogą już zacząć sugerować, że to wałkowanie ciągle tego samego tematu, w szczególności, iż nie napiszę nic specjalnie odkrywczego. Temat z uwagi na wydanie sporej ilości środków jest jednak ważny, a do napisania niniejszego komentarza skłonił mnie pewien komentarz z Facebook-a.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu