Jesteś tutaj: HomeNakielski

Tir staranował blokadę rolniczą. Zniszczono cztery ciągniki

Napisane przez czwartek, 21 marzec 2024 10:57

W Rogowie pod Żninem rolnicy od środy blokowali w ramach protestu wjazd na węzeł drogi ekspresowej S5. Około godziny 1 w nocy w kolumnę ciągników wjechał tir – przyczyny tego zajścia nie są na razie wyjaśnione. W wyniku tego zderzenia doszło do zniszczenia czterech traktorów.

Zdaniem Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur są przesłanki, aby podejrzewać, że funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Potulicach stosują wobec skazanych przemoc fizyczną i psychiczną. Te przypuszczenia skłoniły Helsińską Fundację Praw Człowieka do podjęcia interwencji.

W Jadwizynie walczą o przywrócenie przejazdu kolejowego

Napisane przez środa, 27 grudzień 2023 17:51

Na początku 2021 roku PKP PLK rozebrało przejazd kolejowy na linii kolejowej nr 18 łączącej Bydgoszcz z Piłą w miejscowości Jadwiżyn w gminie Sadki, pomimo sprzeciwu mieszkańców. Mieszkańcy Jadwiżyna od tego momentu domagają się odbudowy przejazdu, bowiem w obecnej sytuacji muszą nadrabiać drogi, aby dotrzeć do swojej ziemi. Część z mieszkańców korzysta nie do końca legalnie z pasa kolejowego.

Do końca 2023 roku miała być gotowa dokumentacja projektowa dla modernizacji odcnka Nakło - Kcynia linii kolejowej nr 281, trudno jednak realizować tak szczegółową dokumentację bez posiadania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu. Takowej nie ma - bowiem 3 stycznia bydgoski RDOŚ poinformował, że odracza wydanie decyzji o kolejne tygodnie. W tym wypadku może to bardzo niepokoić, bowiem dokumentacja finansowana była za środki z Unii Europejskiej i powinna być rozliczona przed końcem 2023 roku.

Jest pomysł skąd wziąć pieniądze na kolej do Kcyni

Napisane przez wtorek, 19 grudzień 2023 00:05

Plan przywrócenia kolei do Kcyni – czy to przez Szubin lub Nakło utkwił w martwym punkcie, bowiem po rozdysponowaniu środków na kolej w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, na to zadanie inwestycyjne środków zabrakło. Być może uda się te środki uzyskać w ramach programu dla kolei miejskiej, bowiem skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą wpisuje się w ideę kolei aglomeracyjnej.

W piątek 13 października GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę obwodnic Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego. Starania o tę inwestycję trwały kilka lat, teraz jest ona realizowana. Z racji tego, że piątek był ostatnim dniem kampanii wyborczej, ta informacja po prostu nie była wstanie się przebić.

W ostatnich tygodniach dowiedzieliśmy się, że plany związane z przywróceniem kolei do Kcyni stanęły pod sporym znakiem zapytania, co prawda Urząd Marszałkowski za środki europejskie zlecił opracowanie dokumentacji technicznej, ale jednocześnie marszałek Piotr Całbecki powiedział, że Samorząd Województwa nie zamierza do modernizacji żadnych linii kolejowych już dokładać, gdyż jego zdaniem są to koszty na które województwa nie stać. Odpowiada na to poseł Bartosz Kownacki, w którego opinii rząd dawał duże środki, ale wówczas marszałek traktował je pogardliwie.

Warte obejrzenia

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
  • Złożono ostatni wniosek o ZRID dla drogi S10. Na pozostałych odcinkach widać opóźnienia

    W ubiegłym tygodniu firma Rubau Polska, która wygrała przetarg na budowę odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe (węzeł autostradowy) drogi ekspresowej S10 złożyła do wojewody wniosek o wydanie ZRID. Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej to dokument kończący proces przejmowania terenu pod inwestycję, który pozwala rozpocząć fizyczne prace budowlane. Do tej pory dla żadnego z odcinków S10 Bydgoszcz-Toruń nie wydano jeszcze ZRID.

  • Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie

    Marzec 2024 roku był 10. miesiącem z rzędu, który pobił rekord temperatur w historii globalnych pomiarów dla danego miesiąca roku – wskazują dane Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C, czyli o 0,73 st. C więcej niż średnia dla marca z lat 1991–2020. Marzec był też o 1,68 st. cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, do którego odnoszą się globalne cele zawarte w porozumieniu paryskim. Kolejny miesiąc z rekordem ciepła oznacza nasilone zjawiska klimatyczne, również te ekstremalne. 2023 rok był w Europie okresem rekordów w tym zakresie, m.in. największych pożarów, powodzi czy fal upałów – wynika z raportu C3S i Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Wiadomości z regionu