Jesteś tutaj: HomePolecaneTańsza energia elektryczna- czy to możliwe?

Tańsza energia elektryczna- czy to możliwe?

Napisane przez  Materiał partnera Opublikowano w Polecane czwartek, 28 wrzesień 2023 21:08

Drakońskie wzrosty cen zatrważają chyba każdego z nas. Coraz wyższe rachunki za energię elektryczną napawają nas strachem i niepewnością- co będzie dalej? Na szczęście możemy liczyć na pomoc oferowaną nam przez Tarczę Solidarnościową służącą ochronie odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.  Co wpływa na cenę energii elektrycznej? Ile wynosi maksymalna obniżka należności i kto może na nią liczyć i czym tak właściwie jest zamrożenie cen prądu?

Czym jest zamrożenie cen prądu?

Mechanizm zamrożenia ceny energii elektrycznej wprowadzony został przez Rząd w ramach Tarczy Solidarnościowej. Zamrożona cena netto stosowana będzie do określonych limitów zużycia. Limity te zostały podwyższone o 1 MWh wraz z nowelizacją ustawy. Tarcza gwarantuje, że cena zużywanej energii powyżej limitu nie przekroczy 0,69 zł za 1 kWh. Termin na złożenie wniosku minął 30 czerwca 2023 roku. Po tym terminie swoje dokumenty mogą złożyć osoby tylko te osoby, które w 2023 roku nabyły uprawnienia do korzystania z podwyższonego limitu. 

 

Tasza energia elektryczna dla gospodarstw domowych


Na dodatkowe benefity w postaci 10% upustu cen energii elektrycznej mogą liczyć ci odbiorcy i gospodarstwa domowe, którzy w okresie od 1 października 2022 do 31 grudnia 2023 roku zużyją nie więcej niż 90% energii w stosunku do okresy od 1 października 2021 do 31 grudnia 2022. Obecnie limity roczne zużycia prądu zostały zwiększone. Dla gospodarstw domowych i odbiorców z grup taryfowych G limit wynosi obecnie 3000 kWh rocznie. Dla odbiorców, którzy posiadają odpowiednie uprawnienie, a więc są osobami niepełnosprawnymi, inwalidami czy osobami o braku zdolności do pracy, limity te wynoszą obecnie 3600 kWh rocznie. Wyższe limity zużycia prądu obowiązują odbiorców posiadających Kartę Dużej Rodziny lub prowadzących gospodarstwo rolne. W tym wypadku limity wynoszą do 4000 kWh rocznie. Osoby, które aktualnie budują budynek mieszkalny jednorodzinny są uprawnione do limitu 2000 kWh rocznie. Przekroczenie rocznego limitu spowoduje wystawienie korekty rozliczeń. 

 

Zgodnie z ustawą, dostawcy energii elektrycznej są zobowiązani do obniżenia rachunków gospodarstwom domowym o 12% iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11. Za składanie fałszywych oświadczeń grożą poważne sankcje. W tym wypadku oświadczenie należy złożyć w terminie nie późniejszym niż 30 dni d uzyskania uprawnienia. Oświadczenie można złożyć osobiście bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli wniosek był już złożony wcześniej, limit zużycia zostanie zwiększony automatycznie. Więcej informacji na stronie: https://www.enea.pl/zamrozenie-cen.

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia