Jesteś tutaj: HomePolecaneNawracająca opryszczka a tryb życia - jak raz na zawsze pożegnać się z problemem?

Nawracająca opryszczka a tryb życia - jak raz na zawsze pożegnać się z problemem?

Napisane przez  Materiał partnera Opublikowano w Polecane środa, 04 październik 2023 09:05

Opryszczka to uciążliwy problem dermatologiczny, wywoływany przez wirusa HSV-1. Nieestetyczne zmiany skórne pojawiają się z reguły co kilka miesięcy, a nasilenie nawrotów może być bardzo różne. Objawy opryszczki nie tylko negatywnie wpływają na samoocenę chorego, ale również są szkodliwe dla zdrowia skóry i mogą stać się przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem. Skąd bierze się opryszczka? Jakie sposoby leczenia są dziś dostępne?

Czym jest opryszczka?

Opryszczka jest infekcją błon śluzowych i skóry. Wywołuje ją wirus HSV-1, a czasem również HSV-2. Ten drugi jednak najczęściej jest związany z opryszczką pojawiającą się w okolicach intymnych. Najczęstsze objawy opryszczki to krosty, strupki i owrzodzenia. Zanim się pojawią, na skórze pojawia się swędzenie i pieczenie. Prawie zawsze zmiany skórne wywołują ból, a po ich pęknięciu następuje krwawienie. Niestety, ale opryszczka dość szybko się rozprzestrzenia po ciele chorego. Pęcherzyki najczęściej pojawiają się na ustach i twarzy. 

Warto pamiętać o tym, że opryszczka jest silnie zaraźliwa. Osoba będąca nosicielem wirusa nie powinna dzielić się z nikim przedmiotami użytku osobistego. Sztućce, ręczniki i szklanki należy zachować dla siebie! Warto pamiętać o tym, że niemożliwe jest całkowite wyleczenie opryszczki. Obecnie stosowana jest jedynie terapia mająca na celu minimalizowanie objawów. 

 

 

Jak leczyć opryszczkę?

Pierwszym krokiem w leczeniu opryszczki jest podanie pacjentowi leków przeciwwirusowych. Są w stanie skutecznie skracać czas trwania objawów oraz ich intensywność pod warunkiem, że podano je w pierwszych stadiach choroby. Plusem tej formy leczenia jest duża dowolność dotycząca podania środków leczniczych - są one bowiem dostępne zarówno w formie tabletek, jak i maści oraz kremów. 

 

W aptekach i drogeriach można znaleźć maść na opryszczkę, a także różne kremy. W ich składzie znajdują się substancje łagodzące objawy. Często jest to benzokaina. Ich skuteczność nie jest tak spektakularna, jak leków przeciwwirusowych, ale mimo tego są w stanie efektywnie łagodzić swędzenie i ból. Podobną funkcję pełnią leki przeciwhistaminowe.  

 

 

Zapobieganie nawrotom to podstawa!

Osoby zmagające się z opryszczką, której nawroty pojawiają się bardzo często, powinny obserwować swoje ciało i szukać czynników wyzwalających. Później bowiem możliwe jest unikanie tych bodźców, a dzięki temu - zapobieganie nawrotom. Najczęstsze czynniki predysponujące do pojawienia się pęcherzy to nadmierny stres, zbyt długie przebywanie na słońcu bez zastosowania kremu ochronnego, a także niektóre produkty spożywcze. 

 

W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić profilaktyczne leczenie przeciwwirusowe. Ma to miejsce w szczególności wtedy, gdy objawy są bardzo nasilone i negatywnie wpływają na ogólne samopoczucie chorej osoby. Jednym ze sposobów profilaktyki jest też ułożenie odpowiedniego jadłospisu. Wykwalifikowani dietetycy są w stanie skomponować optymalne posiłki i dobrać do nich suplementację zmniejszającą ryzyko występowania zmian skórnych - w tym tych, których przyczyną jest wirus HPV-1 lub HPV-2. 

 

Opryszczka to uciążliwy problem. Na szczęście dostępne są sposoby leczenia objawowego, które wykazują się wysokim stopniem skuteczności. Warto korzystać z pomocy specjalistów i cieszyć się piękną, gładką, nieskazitelną skórą. 

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia