Jesteś tutaj: HomePolecaneCzy wyjazd na święta Wielkanocne to dobry pomysł?

Czy wyjazd na święta Wielkanocne to dobry pomysł?

Napisane przez  Materiał partnera Opublikowano w Polecane poniedziałek, 11 marzec 2024 20:31

Do świąt Wielkanocnych podchodzimy bardzo różnie. Dla niektórych to wyjątkowy czas oczekiwania i zadumy. Dla innych to przede wszystkim okazja do spotkań z rodziną i najbliższymi, na które brakuje czasu w ciągu roku. Jeszcze inni traktują wszystkie święta, w tym również Wielkanoc, jako dodatkowe dni wolne, które można przeznaczyć na wyczekiwany odpoczynek. Dlatego też Wielkanoc spędzamy bardzo różnie. Od kilku lat panuje trend wyjazdów świątecznych. Dokąd można wyjechać? Jak spędzić święta poza domem? Dla kogo jest to dobre rozwiązanie? Odpowiadamy w artykule.

 

Dlaczego chcemy wyjeżdżać, zamiast świętować w domu?

Zdania na temat wyjazdów na święta Wielkanocne mogą być bardzo podzielone. Dla jednych to nie do pomyślenia, dla innych to wspaniała okazja do odpoczynku, pogłębiania relacji z bliskimi, a także chwila, by odkryć nieznane zakątki. Jak się okazuje, wyjazdy świąteczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Przywykliśmy do tradycji, w której w niedzielny poranek siadamy do suto zastawionych stołów i rodzinnie biesiadujemy. Koszty, z jakimi wiąże się organizacja świąt, są bardzo wysokie, choćby ze względu na wysokie ceny produktów spożywczych. Wiele osób woli zatem świętować skromniej, ale z dala od rodzinnego domu.

 

Dlaczego tak się dzieje? Codziennie pracujemy od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Jesteśmy zmęczeni natłokiem zadań, realizacją planów i ogromem obowiązków. Nie chcemy ich sobie dokładać w czasie, który powinien przynieść nam wytchnienie. Święta w domu wiążą się z koniecznością zrobienia gruntownych porządków, zakupami w zatłoczonych sklepach, godzinami spędzonymi w kuchni. Jesteśmy zbyt przemęczeni, by kolejny raz w roku fundować sobie taki maraton. Jeżeli jesteśmy na etapie rozważania, czy świąteczny wyjazd to dobry pomysł, poniżej przedstawiamy listę zalet, a także wad takiej formy spędzania Wielkiejnocy.

 

Wady i zalety wyjazdów świątecznych

Wyjazdy świąteczne mogą nieść za sobą wiele korzyści, nie są jednak wolne od wad. Poniżej przedstawiamy te zalety i wady, które najczęściej są przytaczane w kontekście rozważań, czy to dobry, czy zły pomysł?

 

Zalety wyjazdów świątecznych

Spędzimy czas z bliskimi, dzieląc się tradycjami – wiele hoteli i pensjonatów w Polsce i za granicą oferuje specjalne pakiety świąteczne. Oprócz świątecznego śniadania, czy obiadu gestorzy oferują różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, na których tworzy się tradycyjne pisanki, piecze mazurki, czy nawet przygotowuje się święconki. Wspólne spacery, zwiedzanie, czy aktywności pogłębiają więzy rodzinne.

Odpoczynek od codziennego stresu i rutyny – czym różnią się święta od „zwykłej” niedzieli, jeśli pół dnia spędza się w kuchni? Osoby, które decydują się na wyjazd w święta, swój wybór argumentują chęcią zmiany otoczenia i przede wszystkim przełamania schematów. Kobiety nie chcą piec i gotować, są zmęczoną codzienną pracą i natłokiem obowiązków.

 

Poznawanie nowych miejsc i kultur – wielkanocny wyjazd to świetna okazja to eksplorowania nowych miejsc, poznawania innych tradycji, zaznajomienia się z odrębnością kultur. Świętować można na różne sposoby i utarty zwyczaj można nieco modyfikować. Jeśli jesteśmy z centralnej części Polski, z pewnością chętnie odkryjemy, jak święta spędza się na Kaszubach czy Podhalu. Bez wątpienia interesujące będą tradycje, jakie kultywowane są w Hiszpanii i jak wygląda Wielkanoc w Rzymie.

Zabawa i relaks w przyjemnym otoczeniu – zmiana otoczenia służy praktycznie każdemu. Dlatego tak wielu z nas uwielbia podróżować. Jeśli tylko mamy okazję wyjechać, choć kilkanaście kilometrów od domu, chętnie ją wykorzystujemy. Dlaczego nie skorzystać z takiej szansy w okresie świadczonym? Każdemu przyda się odrobina luzu i beztroski.

 

Wzmocnienie więzi rodzinnych i przyjacielskich – czy jest coś przyjemniejszego niż wspólne tworzenie wspomnień? O czym tak chętnie opowiadamy w mroźne zimowe wieczory, jeśli nie o przygodach i tarapatach, które spotkały nas w podróży? Wspólne oglądanie zdjęć, opowiadanie znajomym o ciekawostkach związanych z kulturą i tradycją innych miejsc, przeżywanie na nowo doznań i uczuć, które nam towarzyszyły. Nie musimy na nie czekać do wakacji.

 

Wady podróży świątecznych

Koszty podróży i zakwaterowania – to jeden z najczęściej wymienianych powodów, przez które nie wyjeżdżamy na święta. Jednak jeśli wyjazd zaplanujemy zawczasu, koszty mogą być znacznie niższe. Wiele hoteli w Polsce i za granicą oferuje specjalne pakiety świąteczne, które można dostosować do swoich możliwości finansowych. Niektórzy, tak bardzo potrzebują odmiany, że wspierają się kredytami przez Internet, lub oszczędzają, by później móc pozwolić sobie na upragniony relaks.

 

Trudności z organizacją i planowaniem – nie każdy ma zmysł do planowania, nie każdy ma także czas, by przeszukiwać strony internetowe w celu znalezienia korzystnej oferty. Dlatego też wiele osób zdaje się na biura podróży, które zauważyły rosnący trend i zwiększone zainteresowanie wyjazdami świątecznymi. Obecnie możemy znaleźć wiele bardzo różnorodnych pakietów i w kraju i poza jego granicami.

 

Konflikty i nieporozumienia między członkami rodziny – małżeństwo z dziećmi pragnie odmiany, ich rodzice nie mogą się pogodzić z faktem spędzania świąt osobno. Niestety różnice poglądów i zwyczajów dzielą pokolenia. Warto jednak rozmawiać i wspólnie szukać rozwiązań. Może rodzice również chętnie wybiorą się na świąteczną wycieczkę, szczególnie do miejsca, w którym będą mogli kultywować swoje zwyczaje?

 

Brak prywatności i spokoju – to kolejny argument przytaczany przez przeciwników świątecznych eskapad. W tym przypadku warto pomyśleć o takiej miejscu, które będzie w stanie zaspokoić potrzebę wyciszenia, umożliwi relaks w atmosferze prywatności

 

Czy wyjazd na święta Wielkanocne to dobry pomysł? Podsumowanie

Czy wyjazd na święta Wielkanocne to dobry pomysł? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć indywidualnie. Wymieniliśmy kilka powodów, dla których warto wyjechać. Wspomnieliśmy też o najczęstszych obiekcjach związanych ze świątecznym podróżowaniem. Nie da się ukryć, że przeważnie o pozostaniu w domu decydują nasze finanse. Dlatego, jeśli nie zdołamy wyjechać na święta Wielkanocne, możemy już teraz planować wyjazd na Boże Narodzenie. Z pewnością umiejętność dysponowania środkami, prowadzenia budżetu domowego i planowania wydatków przybliży nas do podjęcia decyzji o wyjeździe. Informacje o tym, jak skutecznie kontrolować wydatki, planować budżet domowy i inwestować drobne sumy znajdziemy na blogu strony internetowej lendup.pl.

 

Jeśli obawiamy się reakcji najbliższych, warto przed czasem sygnalizować swoje potrzeby i dyskutować o otwarciu się na nowe możliwości. Za argumenty w dyskusji mogą posłużyć przytoczone przykłady. Dla mniej chętnych osób warto przedstawić rozwiązania, które wpłyną na pozytywny odbiór wycieczki. Warto zatem przygotować się do tego, aby wszelkie obiekcje podpierać trafną argumentacją. Święta Wielkanocne można potraktować, jako czas pogłębiania więzi i tworzenia wartościowych wspomnień. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w odmiennych okolicznościach kultywować rodzinne tradycje.

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia