Jesteś tutaj: HomeRegionEkspert PAN krytykuje zbyt szybkie zniesienie obostrzen

Ekspert PAN krytykuje zbyt szybkie zniesienie obostrzen

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne środa, 30 marzec 2022 11:00

Zniesienie restrykcji związanych z COVID-19 jest mało roztropne z medycznego punktu widzenia – ocenił dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Michał Witt. Od poniedziałku nie ma już obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach.

 

Maseczki nadal trzeba nosić w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza i w aptekach. Zniesiony został także obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Osoby, które na nich przebywają, obowiązane są dokończyć je na zasadach wcześniej obowiązujących.

 

"O ile, przy niezwykłej wirulencji dominującego subwariantu omikronu, zniesienie kwarantanny wydaje się uzasadnione, o tyle odwołanie izolacji osób zakażonych już nie. Gwałtowne zniesienie restrykcji związanych z COVID-19 trąci chęcią działania szybkiego i zdecydowanego, acz mało roztropnego z medycznego punktu widzenia" – powiedział w poniedziałek prof. Witt.

 

Jak ocenił, noszenie maseczek i tak było słabo przestrzegane, ale to nie efekt szczególnych cech Polaków, tylko braku konsekwencji w egzekwowaniu przepisów prawa.

 

"Warto spojrzeć na model japoński, gdzie każda infekcja oddechowa, nie tylko COVID-19, powoduje użycie maseczki, dla ochrony wszystkich dookoła. Ten obyczaj wart byłby upowszechnienia również w naszym społeczeństwie" – powiedział.

 

Dodał, że noszenie maseczek i zachowanie, w miarę możliwości, dystansu w przestrzeni publicznej pomieszczeń zamkniętych to proste sposoby, które mogłyby pomóc w powolnym wygaszaniu epidemii SARS-CoV-2.

 

"Zostaje nam jeszcze testowanie i jakby wręcz zapomniane szczepienia ochronne – w obecnej sytuacji to niezwykle istotne dwa ogniwa. Mamy wojnę tuż za wschodnią granicą i masowy napływ imigrantów. W pełni zrozumiałe, że na tym skupia się powszechna uwaga. Ale właśnie te okoliczności powodują, że dbałość o zdrowie szybko powiększającej się nam populacji powinna stać się jednym z priorytetowych zadań państwa" – powiedział prof. Witt. (PAP)

 

Autor: Rafał Pogrzebny

 

rpo/ joz/

 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: