Jesteś tutaj: HomeRegionCzy dojdzie do zmiany na fotelu marszałka? Na dzisiaj nie ma poważnych kontrkandydatów

Czy dojdzie do zmiany na fotelu marszałka? Na dzisiaj nie ma poważnych kontrkandydatów

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 23 luty 2024 09:56

Piotr Całbecki marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego jest od 2006 roku, czyli za dwa lata może świętować dwudziestolecie na tym stanowisku. Na dzisiaj wydaje się on głównym kandydatem na kolejną kadencję. Po cichu słychać już w różnych środowiskach głosy ,,czas na marszałka” z Bydgoszczy, zapewne te głosy będą się pojawiać jeszcze bardziej wyraziście w kampanii wyborczej, ale będziemy je mogli traktować głównie jako kiełbasę wyborczą.

 

W tym roku Województwo Kujawsko-Pomorskie obchodzi 25.lecie istnienia, w tym czasie mieliśmy dwóch marzałków Waldemara Achramowicza i Piotra Całbeckiego – obaj związani byli z Toruniem. Od wojewódzkiego szefa PO wyszedł kilka tygodni temu komunikat, że wojewoda został powołany z Bydgoszczy, ale marszałek będzie z Torunia.

 

Być może PiS w Bydgoszczy obieca wkrótce marszałka z Bydgoszczy, tylko ta formacja nie ma specjalnie zdolności koalicyjnych.

 

Zmieńmy jednak trochę reguły gry

Co łączy przewodniczącą Komisji Europejskiej i marszałka naszego województwa? Są wybierani w dość podobnym mechanizmie – szefową KE wybiera Parlament Europejski po uzgodnieniach z rządami narodowymi, natomiast marszałka województwa Sejmik Województwa. W przypadku europejskiego procesu demokratycznego kandydaci na przewodniczącego KE są ogłaszani jeszcze przed eurowyborami i debatują między sobą w kampanii wyborczej.

 

To rozwiązanie wygląda na tyle ciekawie, że można by je zastosować także przy wyborach marszałka. Komitety, które faktycznie chcą wystawić kontrkandydata wobec Całbeckiego powinny teraz zaprezentować nazwisko osoby, która ubiegałaby się o fotel marszałka – mowa tutaj o PiS-ie i Trzeciej Drodze. Wtedy będziemy mieli przy okazji tych wyborów też debatę o wizji przyszłości województwa.

 

W przeciwnym wypadku obiecywanie, że zmieni się marszałek będzie drwiną z wyborców. W takim wypadku co za problem, aby działacze danej partii z Bydgoszczy dla podbicia swoich notowań obiecali marszałka z Bydgoszczy, a działacze tej samej partii z Torunia kogoś innego.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31