Jesteś tutaj: HomeRegionArtykuły filtrowane wg daty: piątek, 01 luty 2013
piątek, 01 luty 2013 20:08

Repertuar Filharmonii Pomorskiej - luty

WIELCY KOMPOZYTORZY ROSYJSCY

piątek
2013-02-08, godz.19
Filharmonia Pomorska

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Jerzy Salwarowski, dyrygent
Hubert Salwarowski, fortepian

Glinka - Uwertura do opery "Rusłan i Ludmiła"
Rachmaninow - II Koncert fortepianowy c-moll
Czajkowski - IV Symfonia f-moll

Muzyka i wykonawcy - wirtuoz batuty i wirtuoz klawiatury, to niewątpliwe atuty tego wieczoru symfonicznego, w którym królować będą wielkie dzieła rosyjskich kompozytorów, zawsze przyjmowane z entuzjazmem przez melomanów. Wystąpi rodzinny duet artystów: maestro Jerzy Salwarowski, którego stali, długoletni melomani na pewno doskonale kojarzą, bowiem w latach 1988-1991 pełnił funkcję dyrektora artystycznego FP i prowadził Orkiestrę Symfoniczną. Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Poza Bydgoszczą szefował wielu polskim orkiestrom, w latach 2005-2011 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. W sezonie 2012/13 objął stanowisko I gościnnego dyrygenta Filharmonii Szczecińskiej. Hubert Salwarowski, obwołany jedną z ciekawszych, utytułowanych osobowości polskiej pianistyki młodego pokolenia, studiował grę na fortepianie pod kierunkiem Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach, a także w The Juilliard School (Nowy Jork) w mistrzowskiej klasie Oxany Yablonskiej (2004). Jest laureatem głównych nagród wielu konkursów krajowych i zagranicznych. W 2008 artysta wygrał konkurs na stanowisko asystenta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach. 

 

 

MUSICA CLASSICA

niedziela
2013-02-10, godz.12
Filharmonia Pomorska

 

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Robert Kabara, dyrygent, altówka
Aldona Cisewska, skrzypce

Boccherini - Musica notturna delle Strade di Madrid op. 30
Boccherini - Symfonia c-moll op. 41 nr 26
Mozart - Symfonia koncertująca Es-dur KV 364

Robert Kabara, skrzypek, kameralista i dyrygent, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem wybitnych mistrzyń skrzypiec - Eugenii Umińskiej i Kaji Danczowskiej. Swój warsztat doskonalił m. in. także u André Gertlera, Yehudi Menuhina i Grigorija Żyslina. Stale koncertuje w kraju i poza jego granicami. Gwoli przypomnienia, wiolinista - laureat wielu nagród w konkursach, np. III nagrody i innych nagród pozaregulaminowych (m.in. Nagrody im. Henryka Szerynga oraz tytułu dla najlepszego Polaka) podczas 9. Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu – w sali koncertowej FP nagrał Pory roku Vivaldiego na pierwszą, audiofilską, pokrytą 24-karatowym złotem płytę (DUX), która w 1998 otrzymała nagrodę Fryderyk.

 

 

KONCERT WALENTYNKOWY

czwartek
2013-02-14, godz. 19
Filharmonia Pomorska

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Jan Walczyński, dyrygent
Patrycja Kotlarska, śpiew
Jacek Kotlarski, śpiew 

m.in. Love Story, When I fall in love, Love me tender, I can't stop loving you, Nie pokonasz miłości

Jan Walczyński, autor wielu niezwykle interesujących projektów muzycznych wg własnych aranżacji, na pewno i tym razem nie zawiedzie słuchaczy, na domiar tego do programu zaprosił parę artystów, która już zdążyła podbić nasze serca. Patrycja Kotlarska - od 1998   związana z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Pracuje przy projektach płytowych i telewizyjnych, współpracowała m.in. z Krzysztofem Herdzinem, Ireną Santor i Marylą Rodowicz. Jacek Kotlarski - absolwent Studium Piosenkarskiego w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W latach 2000-2007 współpracował z teatrem muzycznym Roma, wokalista sesyjny, nagrywający i współpracujący z czołowymi aranżerami polskiej muzyki rozrywkowej, takimi jak Krzysztof Herdzin, Krzesimir Dębski. Ma na swym koncie także solową płytę.

 

ARCYDZIEŁA ROMANTYZMU

piątek
2013-02-15, godz. 19
Filharmonia Pomorska

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

Jerzy Swoboda, dyrygent

Rafał Kwiatkowski, wiolonczela

 

Czajkowski - Fantazja orkiestrowa "Romeo i Julia"

Czajkowski - Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę

Brahms - I Symfonia c-moll op. 68

 

Koncert pełen pięknych melodii, w tym "Wariacje na temat rokoko”, które są ukłonem Czajkowskiego w stronę muzyki dawnych wieków. Skomponowane na przełomie 1876 - 1877 w pełni wykorzystują możliwości techniczne i kolorystyczne wiolonczeli, a także akompaniującej jej orkiestry smyczkowej. To efektowne dzieło usłyszymy w interpretacji Rafała Kwiatkowskiego. Obecnie 35-letni  artysta już od najmłodszych lat zwyciężał w licznych konkursach w Polsce i USA, ale solistyczną karierę na światowych estradach umożliwiły mu najbardziej prestiżowe laury konkursowe – pierwsze nagrody zdobyte w Chile (1996), Ljubljanie, Lipsku, Kuhmo w Finlandii (1998), w 1999  zwyciężył w Światowym Finale Konkursu „Young Concert Artists” w Nowym Jorku, a w 2002  został laureatem II nagrody w Międzynarodowym Konkursie „Paulo Cello” w Helsinkach. Wiolonczelista koncertował  w wielu krajach Europy, obu Amerykach, Afryce i Azji; w kraju regularnie występuje i nagrywa.

 

 

KONCERT Z OKAZJI 60 - LECIA FILHARMONII POMORSKIEJ

wtorek
2013-02-19, godz. 19
Filharmonia Pomorska

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio, dyrygent
Eugene Indjič, fortepian (USA)

 Mozart - Koncert fortepianowy c-moll KV 491
Beethoven - IV Symfonia B-dur

Rok 2013 jest szczególnym w historii bydgoskiej Filharmonii, bowiem przebiegać będzie pod hasłem 60-lecia jej istnienia ku chwale muzyki i dla dobra naszego społeczeństwa. Ten koncert kameralistów uświetni występ Eugene’a Indjiča. Artysta urodził się w Belgradzie w rodzinie rosyjsko-serbskiej. W 1957 wyemigrowali do USA, gdzie rozpoczął swą edukację muzyczną, był studentem m.in. wielkich pianistów: Aleksandra Borowskiego, Artura Rubinsteina oraz Nadii Boulanger. Jego kreacje szybko podbiły światową publiczność i krytyków, pisano o nim "Indjič Chopina gra jak Polak, Debussy'ego jak Francuz, Prokofiewa jak Rosjanin". Jest laureatem trzech najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych: Chopinowski w Warszawie(1970), w Leeds (1972), im. Rubinsteina w Tel Awiwie (1974). Wirtuoz klawiatury doceniając nieprzeciętne walory akustyczne sali koncertowej FP i piękne, szlachetne brzmienie naszego Steinwaya, często gości w Bydgoszczy, dokonując nagrań płyt kompaktowych

 

 

PROMOCJA MŁODYCH TALENTÓW

piątek
2013-02-22, godz.19
Filharmonia Pomorska

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Jakub Chrenowicz, dyrygent
Marika Przybył, skrzypce

Nowowiejski - Uwertura "W zaklętym mieście Wineta"
Prokofiew - I Koncert skrzypcowy D-dur
Smetana - Cykl poematów "Moja ojczyzna"

Filharmonia bydgoska zawsze szeroko otwiera drzwi przed młodymi, utalentowanymi artystami u progu kariery. Naszym specjalnym gościem będzie 21-letnia bydgoszczanka Marika Przybył. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w bydgoskiej szkole muzycznej pod kierunkiem Krzysztofa Krymera. Od ponad dziesięciu lat kształci się pod kierunkiem Krystyny Jureckiej z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swą grę doskonali wciąż na licznych kursach mistrzowskich u tak znakomitych profesorów, jak: W. Wiłkomirska, G. Żyslin, W. Pikajzen, G. Kosuta, K. A. Kulka. Jest laureatką wielu konkursów oraz przesłuchań w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma m.in. solowe koncerty z Orkiestrą Symfoniczną FP, Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i orkiestrą Archi di Slovakia, ale także pokaźną liczbę recitali solowych z towarzyszeniem fortepianu, występy z kwartetem smyczkowym oraz w składzie tria fortepianowego i orkiestry kameralnej.

Opublikowano w Kultura

W opinii grupy młodzieżowej Solidarnej Polski nowoczesne rozwiązania mające ułatwić życie pasażerom komunikacji publicznej, zamiast tego ich dezinformują.

Opublikowano w Bydgoszcz
piątek, 01 luty 2013 19:57

Prawie 32 litry dla rannego policjanta

23 stycznia to data, która wpisze się w czarną historię kujawsko-pomorskiej policji. Pod Szubinem doszło do wypadku w którym zginęło dwóch funkcjonariuszy policji na służbie. Ich trzeci kolega walczy o życie w szpitalu.

Opublikowano w Krajna i Pałuki

Firma ,,Gotowki” zakończyła montaż konstrukcji zabezpieczającej wiadukt kolejowy nad drogą krajową nr 25 i 80. Do końca lutego będą trwały jednak prace udrażniające, wtedy przejazd pod wiaduktem zostanie udostępniony kierowcom.

Opublikowano w Bydgoszcz

Za 2 lata więcej Polaków będzie umierać niż się rodzić. Bardziej jednak powinno martwić to, że przybywać będzie emerytów a ubywać osób w wieku produkcyjnym.

Opublikowano w Regionalne
piątek, 01 luty 2013 14:26

Marszałek broni decyzji sejmiku

W Toruniu odbyła się dzisiaj konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego poświęcona decyzji sejmiku o likwidacji Nauczycielskich Kolegiów Języka Obcego w Bydgoszczy.

Opublikowano w Bydgoszcz
piątek, 01 luty 2013 12:52

Jest podejrzany o morderstwo

W środę policjanci zostali poinformowani o śmierci 69-letniej mieszkanki Wyżyn. Na jej ciele znaleziono liczne obrażenia. Policjanci zdecydowali się zatrzymać tymczasowo 6 osób, które mogły mieć związek z tą śmiercią.

Opublikowano w Bydgoszcz

Były dyrektor Szpitala Miejskiego Krzysztof Tadrzak może czuć się zadowolony z decyzji sądów. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy zdecydował, że kara w wysokości 1,4 mln złotych nałożona na szpital przez NFZ była bezpodstawna.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Listopad 2015 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30