Jesteś tutaj: HomeSportArtykuły filtrowane wg daty: środa, 18 styczeń 2023

W listopadzie bydgoska PESA uroczyście przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu ELF2 – w dużej mierze kupione za środki unijne z kończącej się perspektywy finansowej UE, które obecnie wożą pasażerów po torach regionu (użyczone zostały spółce PolRegio). W przygotowaniu jest kolejne zamówienie, również w perspektywie wieloletniej planowana jest wymiana taboru kolejowego. Po cichu mówi się nawet o pociągach wodorowych.

Opublikowano w Regionalne

Funkcję prymasa Polski kard. Józef Glemp pełnił w wyjątkowym dla dziejów Polski od 1981 roku, gdy zastąpił legendarnego prymasa Wyszyńskiego tuż po jego śmierci, gdy władze komunistyczne rozprawiały się z Solidarnością do 2006 roku (pełniąc jednocześnie najważniejszą funkcję w polskim Kościele Przewodniczącego Episkopatu), zatem uczestniczył też demokratycznych przemianach w Polsce, był świadkiem wejścia Polski do NATO, a później do Unii Europejskiej.

Postać kardynała Glempa jest na pewno w świadomości Polaków w cieniu prymasa Wyszyńskiego, o zachowanie pamięci tej postaci stara się dbać jego rodzinny Inowrocław.

Opublikowano w Inowrocław

Jak wskazuje Komisja Europejska, technologie oparte na sztucznej inteligencji (AI) mogą pobudzić gospodarkę i poprawić jakość życia w niemal każdej sferze: od transportu i opieki zdrowotnej, poprzez zindywidualizowaną edukację, przyznawanie kredytów, po uwolnienie pracowników od uciążliwych i powtarzających się zadań. Jednak aby móc swobodnie korzystać z zalet AI oraz przeciwdziałać ich potencjalnemu nadużywaniu, konieczne jest przyjęcie regulacji prawnych w tym zakresie. Prace nad takimi przepisami na poziomie UE są już zaawansowane. Czekają na nie zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy brak odpowiedniego ustawodawstwa i jasnych zasad odpowiedzialności za błędy AI wskazują jako jedną z największych barier w korzystaniu i wdrażaniu tej technologii.

Opublikowano w Magazyn

Pilnych działań od całej klasy politycznej domaga się mający siedzibę w Bydgoszczy związek Pracodawcy Pomorza i Kujaw, W swoim stanowisku wskazują oni, że jeżeli kryzys wokół KPO będzie się wydłużał to odczują go wszyscy Polacy w postaci bankructw firm. Komisja Europejska jako warunek uruchomienia środków z KPO wskazuje spełnienie przez Polskę kamieni miliowych dotyczących przestrzegania zasad praworządności. Na stole leży kwota 158,5 mld zł, z czego 106,9 mln zł to bezzwrotne dotacje.

Opublikowano w Bydgoszcz

 

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o problemach z punktualnością autobusów firmy Mobilis na liniach nr 51 i 58, gdzie dochodzą one nawet do kilkunastu minut. Firma przyznaje się, że dochodzi do takich sytuacji i zapewnia, że współpracuje z ZDMiKP, aby problem rozwiązać. Jeden z naszych czytelników wskazuje z kolei, że w jego opinii przyczyną opóźnień są przystanki na żądanie w Smukale.

Opublikowano w Bydgoszcz

W sierpniu Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyniki ewaluacji polskich uczelni wyższych, od tej oceny – choć dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nie najgorzej – uczelnia się odwołała, a Komitet Ewaluacji Nauki zweryfikował raz jeszcze ocenę, podwyższając ocenę dla aż 7 kategorii naukowych. Dla UKW w praktyce oznacza to dodatkowe 17 kategorii do habilitowania oraz 10 kategorii do doktoryzowania.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Styczeń 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP