W środę wieczorem Sejm głosował nad przekazaniem obywatelskiego projektu ustawy zakładającej utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy do Komisji Zdrowia. Wynik pozytywny był do przewidzenia, dziwić może jednak głosowanie przeciw 20 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości. Inicjatywą obywatelską zajmie się też komisja sejmowa odpowiadająca za szkolnictwo wyższe.
Dokładna data nadania praw miejskich Bydgoszczy przez króla Kazimierza III Wielkiego wypada we wtorek. Ratusz chcąc jednak umożliwić bydgoszczanom świętowanie w dniu wolnym od pracy, zdecydował się obchody urodzinowe rozpocząć w niedzielę. Świętować bydgoski jubileusz będziemy przez długie tygodnie, chociażby podczas czerwcowego ,,Steru na Bydgoszcz”.
W poniedziałek na konferencji prasowej poseł Paweł Olszewski stwierdził, iż zmiana rządu w październikowych wyborach przyniosła negatywne skutki dla Bydgoszczy. Wymienił w tym zakresie chociażby niepowstanie Zarządu Dorzecza Wisły oraz wyraził obawę, iż nie powstanie Metropolia Bydgoszcz a droga ekspresowa S-10 zostanie zrealizowana z opóźnienie. Parlamentarzyście PO odpowiada w liście otwartym poseł PiS Łukasz Schreiber.
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?