W piątek odbyła się comiesięczna Masa Krytyczna. Tego dnia kilkuset rowerzystów ze Starego Rynku udało się na Wilczak, Jary, Miedzyń i Prądy, aby wyrazić poparcie dla dążeń mieszkańców tych dzielnic, którzy chcą rozbudowy ulicy Nakielskiej. Bydgoska Masa Krytyczna wyraża oczekiwanie związane z powstaniem przede wszystkim infrastruktury rowerowej wzdłuż Nakielskiej.
11 kwietnia w Sejmie odbyła się prezentacja projektu ustawy zakładającego rewolucyjne zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jedna z propozycja to narzucenie sądom maksymalnego czasu, w którym muszą orzec rozwód – 40 dni. Ten pomysł krytykował na naszych łamach radna Grażyna Szabelska. Dzisiaj politycy Kukiz15 twierdzą, że nie był to projekt, a tylko dokument roboczy i atakują media.
Od 1 do 31 maja odbywać będzie się rywalizacja miast w ramach European Cycling Challenge 2016. Za pomocą mobilnych aplikacji, będą mierzone kilometry przejechane przez bydgoszczan. W oparciu o te rezultaty powstanie ranking miast. Do udziału w zabawie zachęca prezydent Rafał Bruski i część bydgoskich radnych.
Duże emocje budzi stanowisko Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie uznania nieopublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz uważa, że powinna odbyć się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa, na której przyjęto by stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.
Od stycznia obowiązuje ustawa o związkach metropolitalnych. Bydgoszcz jako jeden z pierwszych samorządów rozpoczęła przygotowania do utworzenia metropolii ze swoim obszarem funkcjonalnym. Nie wiadomo jednak czy będzie możliwe utworzenie Metropolii Bydgoszcz, gdyż rząd do tej pory nie opublikował rozporządzeń wykonawczych.
W lutym prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza mówił o dużych planach inwestycyjnych przy wsparciu funduszy unijnych, które mają zwiększyć mobilność w rejonie dworca PKP. Inwestycje rozpoczną się jednak dopiero wtedy, gdy PKP przekaże część swoich gruntów. Inowrocławski ratusz jest jednak w tej kwestii dobrej myśli.
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?