Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczArtykuły filtrowane wg daty: środa, 13 kwiecień 2022

Wielki Post dobiega końca, dzisiaj przypada Wielki Czwartek, który rozpoczyna okres świętego Triduum Paschalnego – jest to dzień wspomnienia ostatniej wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa. Po wieczerzy Chrystus zapowiedział co nastąpi w kolejnych dniach mówiąc: Bierzcie i jedzcie z Tego wszyscy: to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane. Rozpoczynające się dzisiaj Triduum może być wyjątkowe, bowiem w ostatnich latach uczestnictwo w tych liturgiach było znacznie utrudnione.

Opublikowano w Regionalne

- Brakuje golarek jednorazowych, czasami brakuje nawet papieru toaletowego – mówi nam Dominika Mackiewicz, wolontariuszka, która od wielu dni pomaga w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. W pierwszych dniach po rosyjskiej inwazji na Ukrainie w Bydgoszczy widoczne było duże zaangażowanie w niesieniu pomocy, od tego momentu minęło ponad półtora miesiąca, zaangażowanie zaczyna spadać, niestety potrzeb wciąż jest wiele.

Opublikowano w Bydgoszcz
środa, 13 kwiecień 2022 21:28

Katyń 1943 ogromna rana narodu polskiego

Poniższy tekst powstał przede wszystkim z myślą o czytelnikach ukraińskojęzycznych. Zawiera pewne analogie do ostatnich wydarzeń, w tym odkrycia masowych grobów w podkijowskiej Buczy, celem czego jest pokazanie, że pewna mentalność wśród Rosjan nadal się nie zmieniła. Główny cel publikacji to jednak przybliżenie Ukraińcom skali tragedii jakiej dopuszczono się na Polakach z rozkazu Stalina, a także niekorzystnych dla Polaków następstw politycznych.

Opublikowano w Magazyn

Сьогодні у Польщі відзначається Національний день пам'яті Катинської різні – 13 квітня 1943 року війська Вермахту виявили масові поховання польських офіцерів. За наказом Сталіна було вбито понад 20 000 польських офіцерів та представників польської еліти. Довгий час Росія не зізнавалася в тому що скоїла цей злочин, лише 1991 року вона визнала свою провину.

Brytyjski premier Boris Johnson i jego żona Carrie oraz minister finansów Rishi Sunak zostali powiadomieni we wtorek, że zostaną ukarani mandatami za złamanie restrykcji covidowych w czasie nieformalnych spotkań towarzyskich na Downing Street.

Opublikowano w Magazyn

- Wracamy do przeżywania Triduum Paschalnego w pełnej obfitości – podkreśla bp. Krzysztof Włodarczyk. Przez ostatnie dwa lata przeżywanie najważniejszych liturgii w roku było utrudnione, przed dwoma laty na Wielkanoc w kościołach mogło przebywać zaledwie pięciu wiernych, przed rokiem limit był większy, ale z uwagi na sytuację liturgię były ograniczane. W tym roku możemy powrócić do przeżywania Triduum poprzedzającego Wielkanoc, tak jak to robiliśmy w przeszłości.

Opublikowano w Bydgoszcz

13 kwietnia w Polsce obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej, tego dnia wspominamy ponad 20 tys. polskich oficerów, przedstawicieli naszych elit, w bestialski sposób zamordowanych przez Rosję sowiecką. Od 12 lat tego dnia wspominamy także osoby, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, z śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

Opublikowano w Inowrocław

Przez ostatni dobry miesiąc przez dworzec Bydgoszcz Główna przewinęły się tysiące ukraińskich uchodźców. Na dworcu od lutego działa punkt informacyjny, ale kluczową rolę odgrywają studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który w ramach wolontariatu pomagają jako tłumacze, przełamując barierę językową już na początku pobytu.

Opublikowano w Bydgoszcz

Kluczowym elementem zrewitalizowanego Rynku w Starym Fordonie ma być fontanna w kształcie koła o średnicy 22 metrów. Docelowo fontanna ma pracować w rytmie muzyki co będzie stanowić atrakcję samą w sobie, fontanna przypominać ma płytkie oczko wodne. Obecnie trwają ostatnie prace związane z montażem fontanny, wkrótce planowane jest przeprowadzenie próbnego rozruchu.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

    W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

    Etykiety: kolej
  • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

    Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu