Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że przewozy kolejowe pomiędzy Chinami i Europą przez Rosję i Białoruś zostały ograniczone, dla spedytorów te kraje stały się podwyższonego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że idea Nowego Jedwabnego Szlaku upadła – zmieniła przebieg, co jest z jednej strony dla Polski zagrożeniem, ale też szansą dla kujawsko-pomorskiego.
Przed tygodniem przytoczyliśmy stanowisko wyrażane przez wiceministra Jacka Ozdobę, który optował w wypowiedzi dla PAP za budową większej liczby spalarni odpadów w Polsce. Temat inowrocławskiej spalarni może jednak zmienić rządową politykę w tym temacie.
Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy poinformował, że 16 maja planowane jest rozpoczęcie strajku generalnego, jeżeli do tego czasu nie uda się wypracować porozumienia. Związkowcy liczą na 700 zł podwyżek. Póki co jednak mamy do czynienia i tak z poważnymi utrudnieniami – z dzisiejszego komunikatu spółki wynika, że na tory nie wyjechało tylko w kujawsko-pomorskim 11 pociągów.
Rozbudowana do dwóch pasów ulica Grunwaldzka może zachęcać do szybkiej jazdy, choć na jej dużym odcinku dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Bydgoska policja informuje o szaleńczej jeździe 18-latka, który zapłacić musi 2,5 tys. zł mandatu oraz stracił na kilka miesięcy prawo jazdy.
Przed rosyjską inwazję na Ukrainę polska opinia publiczna żyła tematem podsłuchiwania polityków przy udziale oprogramowania Pegasusa, ofiarom tej inwigilacji miał paść senator z Inowrocławia Krzysztof Brejza. Wojna sprawiła, że temat w Polsce ucichł, nie doszło chociażby do powołania sejmowej komisji śledczej, natomiast tematem zajmie się specjalna komisja w Parlamencie Europejskim, z którą związany będzie europoseł Radosław Sikorski.
W obronie szpitala Biziela w Sejmie
Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....
Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.
Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.