Rok 2019 był drugim z rzędu, w którym przekroczono na bydgoskim lotnisku ponad 400 tys. obsłużonych pasażerów, pierwsze tygodnie 2020 roku dawały nadzieję na przebicie kamienia milowego na poziomie 0,5 mln pasażerów. Niestety pandemia wszystko pokrzyżowała i rok ubiegły zakończyliśmy poniżej 100 tys. pasażerów. Jakie są perspektywy na odbicie się? I co czeka bydgoskie lotnisko w najbliższych dniach?
Powoli proces nadawania numerów PESEL zainteresowanym uchodźcom dobiega końca, co pozwala w jakimś miarę wiarygodnym stopniu oszacować liczbę uchodźców w naszym województwie. Jak spojrzymy na inne regiony nie jest ich sporo – do tej pory wydano bowiem ok. 35 tys. numerów PESEL. Według wojewody Mikołaja Bogdanowicza, można prognozować, że ta liczba specjalnie się nie zwiększy.
W 1957 roku z inicjatywy błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ruszyła w peregrynację po całej Polsce, aby dodać Polakom odwagi w tym trudnym czasie. Wiele jest historii jak wierni przechytrzyli komunistów, którzy próbowali zatrzymać dzieło peregrynacji. Peregrynacja odbywa się nadal, choć z uwagi na rozrost wspólnot parafialnych znacznie powolniej – w sobotę kopia cudownego obrazu rozpoczęła peregrynację w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
We wtorek Uniwersytet Kazimierza Wielkiego obchodził swoje święto, w tym roku na pewno inne niż poprzednie, bowiem po dwóch latach pandemii można było się zebrać w auli Copernicanum bez większego skrępowania i maseczek. Nie sposób jednak było nie zauważyć, że w sąsiedniej Ukrainie trwa wojna.
Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na dostawę przynajmniej 10 nowy tramwajów. Jedyną ofertę w tym przetargu złożyła PESA, która zamówienie podstawowe (10 tramwajów, chce zrealizować) za nieco ponad 102 mln zł. Zamówienie zakłada możliwość rozszerzenia go do aż 46 tramwajów, jeżeli znajdą się środki w budżecie miasta – tak duże zamówienie PESA oszacowała na ponad 488 mln zł.
W latach 2015-2023 za unijne pieniądze województwo zmodernizowało mniej niż 18 km torów kolejowych (choć plan mówił o ponad 150 km), perspektywa do 2030 roku zanosi się jeszcze gorzej. Gdy na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radny próbował podjąć o tym dyskusję, marszałek w nastroju bojowym dał do zrozumienia ,,mamy spór z rządem”.
W środę 27 kwietnia gościem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego będzie pisarz i dziennikarz morski Mariusz Borowiak. Tematyka związana z polską marynarką wojenną jest mu szczególnie bliska stąd też zapowiadają się ciekawe spotkania.
W obronie szpitala Biziela w Sejmie
Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....
Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.
Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.