Bydgoski Obszar Funkcjonalny do strategii rozwoju województwa

Urząd Marszałkowski prowadzi prace nad strategią rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020. Opracowany dokument oparty będzie o wnioski zgłoszone przez samorządy. Podmiotem reprezentującym największą liczbę mieszkańców, biorącym udział w konsultacjach jest Bydgoski Obszar Funkcjonalny w skład którego wchodzi Bydgoszcz oraz okoliczne gminy (między innymi Solec Kujawski, Złotniki Kujawskie, Szubin, Nakło, Mrocza, Koronowo, Dobrcz).

Nad propozycjami pracowało 6 zespołów zadaniowych (zestawienie wniosków każdego z zespołów dostępne na prezentacjach umieszczonych na dole tego artykułu).

 

Krótkie omówienie:

W opinii prezydenta Rafała Bruskiego najistotniejszy dla rozwoju BOF jest rozwój infrastruktury oraz gospodarki po przez uczelnie wyższe.

Z inwestycji drogowych najważniejsza jest droga ekspresowa S5, która po za komunikowaniem naszego regionu z resztą kraju, jest także istotna dla sprawnego przemieszczania się wewnątrz BOF. Druga ważna inwestycja do S10 z Bydgoszczy do Torunia, co umożliwi BOF szybki dojazd do autostrady. Ten cel ma być także możliwy dzięki drodze ekspresowej S5 na odcinku Bydgoszcz- Nowe Marzy.

 

Dla rozwoju tej części regionu konieczna jest także rozbudowa drogi krajowej nr 25 z Bydgoszczy do Inowrocławia, wraz z wybudowaniem obwodnic Złotnik Kujawskich i Nowej Wsi Wielkiej, co skróci czas podróży pomiędzy tymi miastami. Dla rozwoju całego obszaru BOF Konieczne będą także takie inwestycje jak remont dróg łączących:

– Solec Kujawski z Nową Wsią Wielką

– Dąbrowe Biskupią, Złotniki Kujawskie, Łabiszyn, Szubin i Nakło

– Nową Wieś Wielką z Łabiszynem.

 

Z inwestycji kolejowych BOF wnioskuje o rewitalizację linii kolejowej nr 356 biegnącej przez Białe Błota – Szubin i Kcynię do Wągrowca i Poznania.  BOF kładzie także duży nacisk na inwestycje rowerowe. Więcej w pierwszej prezentacji.

 

Dla rozwoju gospodarki i skutecznej walki z bezrobociem, w szczególności wśród ludzi młodych istotne jest wspieranie innowacyjnej gospodarki. Bliższa współpraca samorządów z uczelniami wyższymi, które także powinny cały czas się rozwijać. Zwiększanie znaczenia szkolnictwa zawodowego. (więcej w drugiej prezentacji).

 

Docelowo planuje się także podjęcie wewnątrz BOF wspólnych przedsięwzięć mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Jak np. powoływanie wspólnej Straży Międzygminnej.

 

O tym, jakie dokładnie zadania znajdą się w strategii rozwoju województwa zdecyduje sejmik.

Zespół 1 – Planistyka i transport
Zespół 2 – Gospodarka i Nauka
Zespół 3 – Gospodarka Komunalna
Zespół 4 – Kultura i Promocja
Zespół 5 – Ochrona zdrowia i pomoc społeczna