Bydgoskie wydawnictwa podziemne w stanie wojennym (wideo)



Archiwum IPN

W okresie stanu wojennego na terenie Bydgoszczy w konspiracji wydawanych było kilka tytułów podziemnych gazet. O szczegółach opowiada nam jeden z wydawców  – radny Stefan Pastuszewski.

 

,,Informator Bydgoski” oraz ,,Bydgoski podziemny serwis informacyjny Solidarności” to zdaniem Stefana Pastuszewskiego najpopularniejsze tytuły okresu stanu wojennego.

 

Nie było wtedy takiej techniki jak dzisiaj. Więc tekst przygotowywany był na zwykłej maszynie komputerowej, a potem przenoszony na powielacz – wyjaśnia nam Pastuszewski, drugą ze stosowanych metod był ,,sitodruk” który wymagał już posiadania bardziej specjalistycznych narzędzi.

 

W gazetach po za głównymi informacjami podawane były nazwiska agentów SB, numery rejestracyjne pojazdów którymi jeździli,  czasopisma wzywały także obywateli do udziału w manifestacjach. Na łamach gazet pojawiały się także informacje o audycjach podziemnego radia Solidarności.

 

Za kolportowanie czasopism o treściach zagrażających ustrojowi groziły sankcje karne – dodaje Pastuszewski. Wiele osób zostało skazanych za drukowanie i kolportaż zakazanych gazet.

 

Więcej w materiale wideo.

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/Rxk5qq2eZ7I” frameborder=”0″ allowfullscreen ]