Odwiedzili miejsca pamięci w powiecie nakielskim (foto)

Historia Powstania Wielkopolskiego w dużej mierze związana jest z powiatem nakielskim, gdzie o powstańcach przypomina kilkadziesiąt mogił. Część z nich odwiedzili przedstawiciele bydgoskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, zapalając symboliczne znicze, jako znak pamięci o dokonaniach powstańców.

 

Swoją podróż Wszechpolacy rozpoczęli od cmentarza w Rynarzewie, później udali się na cmentarz w Szubinie, gdzie znajduje się zbiorowy grób Powstańców. W tym mieście znicz zapalono także pod pamiątkową tablicą, która mieści się w byłej siedzibie Powstańców Wielkopolski, obecnie Muzeum Ziemi Szubińskiej.

 

Kolejna na drodze była Kcynia, tam o Powstaniu Wielkopolskim przypomina pomnik znajdujący się tuż przed ratuszem. Ponadto zbiorowy grób walczących za niepodległość znajduje się na pobliskim cmentarzu, a pamiątkowa tablica na dworcu kolejowym. Te miejsca także odwiedzono.

 

W drodze do Nakła zapalono znicz także w Paterku, z kolei w Nakle upamiętniono tragiczną postać Anotniego Naoskakuły (pamiątkowa tablica znajduje się pod parafią pw. Świętego Wawrzyńca. Znicze zapalono także na nakielskim rynku.

 

My , młode pokolenie, musimy pamiętać o tym, że nie od zawsze Polskie ziemie i terytoria należały do naszego kraju, a nasi przodkowie walczyli i ginęli za możliwość krzewienia rodzimej kultury. Chcemy propagować pamięć o tych ludziach – o naszych bohaterach, a dzięki takiej akcji jak „Szlakiem bohaterów- Bydgoszcz pamięta o Powstańcach Wielkopolskich” , możemy pokazać, warto poswięcić czas, aby zapalić choćby symboliczny znicz– opowiedział nam o inicjatywie Wojciech Koźmiński z Młodzieży Wszechpolskiej.

 

{gallery}stories/2012/12/powstanie-nakielski{/gallery}

 

Szczegółowa relacja fotograficzna z wyprawy dostępna pod linkiem -www.powstanie.zkujaw.pl/2012/12/27/pamieci-powstancow-w-powiecie-nakielskim/

 

Zapraszamy do śledzenia naszego serwisu poświeconego historii Powstania Wielkopolskiego.