Za nim powstał Fordon u nabrzeżu Wisły przez wiele lat funkcjonował książęcy gród zwany Wyszogrodem, który został zniszczony w XIV wieku przez Krzyżaków. O inicjatywach związanych z turystycznym wykorzystaniem tego faktu historycznego opowiada nam Robert Szatkowski ze stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród.
Jak by zrobić ankietę wśród bydgoszczan i zapytać czym był Wyszogród zapewne zbyt wiele byśmy się nie dowiedzieli, sam do niedawna zbyt wiele o tym temacie nie wiedziałem. Tak skrótowo zatem, jaka jest historia Wyszogrodu?
Tak, to prawda większość mieszkańców Bydgoszczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że w granicach naszego miasta mamy pozostałości po średniowiecznym grodzie książęcym Wyszogród. Co ciekawe niewiele osób wie ,że współcześni mieszkańcy Fordonu są bezpośrednimi potomkami mieszkańców ocalałych z zagłady zniszczonego grodu.
Przedstawiając historię grodu możemy zwrócić uwagę na kilka faktów i ciekawostek które wyróżniają to miejsce i sprawiają że Wyszogród jest dużą atrakcją turystyczną.
Wyszogród jako jeden z niewielu grodów został wymieniony z nazwy w najstarszej Polskiej Kronice Galla Anonima co świadczyło o jego randze. Wyszogród jako gród na granicy Kujaw i Państwa Krzyżackiego, był ważnym miejscem nadgranicznych spotkań Książąt i Biskupów z Mistrzami Zakonu Krzyżackiego. Wyszogród był stolicą Księstwa Wyszogrodzko – Bydgoskiego Wyszogród , kontrolował żeglugę po Wiśle między Toruniem i Gdańskiem, pobierał cło rzeczne co było przyczyną bogactwa i rozwoju grodu ale też pośrednią przyczyną upadku. Wyszogród został zniszczony przez Krzyżaków w podczas wojny w 1330 r. a przesiedleni mieszkańcy grodu założyli Fordon.
Obecnie najbardziej charakterystycznym elementem pozostałości po grodzie jest wysoki krzyż znajdujący się na zniesieniu. O co dokładniej chodzi z tym symbolem?
Nad pozostałościami po grodzie Wyszogród góruje Krzyż ustawiony w 1997 na pamiątkę 1000-lecia pielgrzymki Św. Wojciecha. Według Legendy, ale mocno udokumentowanej w różnych źródłach w Wyszogrodzie przebywał Św. Wojciech ,który podróżował z Gniezna do Gdańska w trakcie swojej misji chrystianizacyjnej. Jest to kolejny przykład ciekawego faktu , który mógłby zostać użyty do szerokiej promocji Bydgoszczy jako ciekawego miejsca historycznego i miejsca tradycji Św. Wojciecha.
Zagłębiając się w tematykę wyczytałem, że duża część grodu obecnie znajduje się pod wodą.
Według archeologów ,pozostałości po Wyszogrodzie które obecnie widać są zaledwie 1/10 powierzchni dawnego grodu ,co z jednej strony świadczy o jego dużych rozmiarach z drugiej strony fakt ,że Wyszogród został w dużej mierze zapomniany ocalił jego pozostałości. Niewiele miast w Polsce może poszczycić się zachowanymi ruinami grodu średniowiecznego, które znajdują się w granicach miasta.
Pytanie myślę, że w tej chwili najistotniejsze. Co dalej? Jakie są plany na zagospodarowanie tej przestrzeni?
O tym że historia Wyszogrodu jest interesująca dla turystów i mieszkańców Bydgoszczy świadczy fakt, że na 1 edycję Festynu Wyszogród – zanim powstała Bydgoszcz organizowanym w tym roku przybyło ponad 6 tysięcy osób.
Jeżeli chodzi o przyszłe plany dotyczące Wyszogrodu to oprócz organizacji kolejnych edycji festynu , nasze Stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród stara się zainteresować Prezydenta Bydgoszczy przejęciem terenu Wyszogrodu od Skarbu Państwa. Przejecie terenu odblokowałoby możliwość pozyskania znacznych pieniędzy dla Bydgoszczy z Funduszu Dziedzictwa Narodowego Ministerstwa Kultury oraz Funduszy Unijnych . Pozyskanie środków zaowocowało by rekonstrukcją Grodu , z jednoczesnych zagospodarowaniem terenów nadwiślańskich w Fordonie. Powstanie Ośrodka Kultury Średniowiecznej oraz Tradycji Historycznej i Religijnej z pewnością przełożyło by się na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Bydgoszczy, przyciągnięcie od naszego miasta wielu turystów a co za tym idzie zwiększenie dochodów w branżach hotelarskich i gastronomicznych również powstanie nowych miejsc pracy. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z historią grodu i odwiedzenia Wyszogrodu, którego pozostałości znajdują się na wysokości ul. Fordońskiej 418 , niedaleko Cegielni Bydgoskich na brzegu Wisły.
Pozostałości po Wyszogrodzie znajdują się kilka metrów od ulicy Fordońskiej, niedaleko fabryki Global Malt.
{gallery}stories/2012/10/wyszogrod{/gallery}