Czym był Wyszogród? Była to nadwiślańska osada utworzona pod koniec X wieku, kilka kilometrów od dzielnicy Bydgoszczy Stary Fordon.
Gród otoczony był fosą oraz wałami, do dzisiaj zachowały się ich fragmenty. Wyszogród znajdował się na szlaku bursztynowym, przez co możliwy był rozwój po przez handel. W XIX wieku Wyszogród został zajęty przez króla Bolesława Chrobrego. Według archeologów doszło do jego spalenia i gruntownej przebudowy. Gród zyskał na znaczeniu, gdyż został siedzibą kasztelanii, jednej z ważniejszych na Kujawach.
Kres Wyszogrodu przyszedł jednak w maju 1330 roku, gdy wojska krzyżackie na rozkaz komtura chełmińskiego doszczętnie go spaliły, a załogę wymordowały. Gdyby nie to zdarzenie być może gród ten przerósł by sąsiadującą Bydgoszcz.
Według podań w 997 roku płynąc Wisłą w kierunku Prus , zatrzymał się na odpoczynek w Wyszogrodzie św. Wojciech.
Wyszogród dzisiaj
Z powodu erozji rzecznej pozostało do dzisiaj tylko 20% powierzchni dawnego grodu. Widoczne są jednak w postaci ukształtowania terenu fragmenty wałów i fosy. Na szczycie umiejscowiony jest krzyż, który w 1997 roku umieszczono na pamiątkę wyprawy św. Wojciecha.
W środę 1 sierpnia zakończono prace archeologiczne, które być może pozwolą powiedzieć coś więcej na temat średniowiecznej osady.
Pozostałości po Wyszogrodzie znajdują się kilka metrów od ulicy Fordońskiej, w sąsiedztwie fabryki Global Malt.
{gallery}stories/2012/10/wyszogrod{/gallery}