W 31 rocznicę obchodów historycznych wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku rozpoczęło się wydarzenie, które także zagości w historii naszego regionu. Kilkunastodniowa okupacja Urzędu Wojewódzkiego przez kujawsko-pomorskich rolników.
Uroczystości rocznicowe 13-tego marca 2012 roku nie zapowiadały jednak jak by miało się wydarzyć coś szczególnego. Przemówienia w Urzędzie Wojewódzkim, składanie kwiatów przed budynkiem urzędu z udziałem pocztów sztandarowych. Gdy uroczystości dobiegły jednak końca rolnicy stanowczo wezwali wojewodę, aby przyjechał do nich minister rolnictwa i podjął należny dialog. W budynku Urzędu rozwieszono baner i rozpoczął się strajk, który trwał prawie dwa tygodnie.
Na czele protestujących stanął Antoni Kuś uznawany za legendę Solidarności Rolników (brał on udział w wydarzeniach z 1981 roku). Swojego dzieła jednak nie dokończył, gdyż zmarł kilka miesięcy później. Dość widoczny był także były minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz.
W czasie tego okresu zawiązano komitet strajkowy, rolnicy domagali się ogłoszenia w naszym regionie stanu klęski żywiołowej i pomocy na wznowienie produkcji. Do Bydgoszczy żaden przedstawiciel resortu jednak nie dotarł – Za czasów komuny władza próbowała prowadzić dialog, rozmawiano i niekiedy były nawet ustępstwa. Dzisiaj rząd Platformy Obywatelskiej nie chce nawet rozmawiać – dość często powtarzał Mojzesowicz.
Na spotkanie z rolnikami przybyli natomiast europosłowie Paweł Kowal, a innego dnia Zbigniew Ziobro. Obaj zapewnili o pomocy w naciskaniu na rząd, aby pomógł polskim chłopom. W czasie protestu zabrakło także lokalnych parlamentarzystów.
Kolejny protest rolników miał miejsce w czerwcu, wtedy zdecydowano się zablokować ulicę Jagiellońską, na kilkugodzinne rozmowy do Bydgoszczy przyjechał wiceminister rolnictwa, podpisano porozumienie, którego jednak zdaniem rolników do dzisiaj się nie realizuje.
Jutro w całym kraju odbywać się będzie protest ostrzegawczy, między innymi w Inowrocławiu.
Bydgoskie uroczystości marca w tym roku odbędą się w sobotę w Filharmonii Pomorskiej (szerzej napiszemy o nich wkrótce). Wcześniej przy dawnej siedzibie solidarności rolników przy ulicy Dworcowej, którą rolnicy okupowali w marcu 1981 roku, złożone zostaną kwiaty. Wbrew plotce jaka krąży po Bydgoszczy, nie planuje się żadnych akcji protestacyjnych.