Urodzony w Wielkopolsce, następnie zakochany w Bydgoszczy. Przedstawiamy sylwetkę społecznika Jana Biziela, który być może zostanie patronem roku 2014 w Bydgoszczy.
Miejscem urodzenia Biziela była Osieczna, mała wioska w Wielkopolsce leżącej pod zaborem pruskim. Wielkopolanie walczyli wtedy z Niemcami przeciwko germanizacji i zachowania polskiego ducha. Te wzory miały duży wpływ na postawę Jana Biziela w przyszłości.
Przybycie do Bydgoszczy
W Bydgoszczy Biziel zamieszkał w 1906 roku. Jego mieszkanie przy dzisiejszej ulicy Augusta Cieszkowskiego zasłynęło jako miejsce spotkań patriotycznych. Bydgoszczanie zbierali się tam by dyskutować o Polsce, jej historii oraz analizowano sytuację międzynarodową.
Jan Biziel był także członkiem Komitetu Honorowego 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, którą zorganizowano 4 listopada 1917 roku.
Gdy w 1918 roku coraz częściej mówiono o odzyskaniu przez Polskę niepodległości z powodu klęski Niemiec w I wojnie światowej Jan Biziel stanął na czele bydgoskiej Rady Ludowej. Celem tej organizacji było dążenie do powrotu Bydgoszczy w granice Polski. Gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie Biziel udzielał pomocy medycznej rannym powstańcom oraz także i jeńcom niemieckim.
Gdy 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz wracała do macierzy Biziel witał na płycie Starego Rynku wojska polskie.
W samorządzie
Po przejęciu władzy w Bydgoszczy przez Polaków, Biziel znalazł się w tymcasowje Radzie Miejskiej. Gdy z funkcji ustąpił Jan Maciaszek zaproponowano mu objęcie stanowiska prezydenta miasta, z czego nie skorzystał.
Objął w przyszłości także funkcję radnego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej. Miał także czas na pełnienie praktyki lekarskiej.
Nestor lekarzy na gruncie bydgoskim, p. dr Biziel był długoletnim prezesem tutejszej Rady Miejskiej. Przez kilkadziesiąt lat oddawał się niestrudzenie pracom społecznym w rozmaitych organizacjach na terenie miasta naszego. W okresie szalejącego szowinizmu pruskiego odznaczał się niezdawkowym patriotyzmem i wzorową ofiarnością, walcząc z trudnościami, by wśród uciemiężonych mas ludu polskiego utrzymać mowę polską i krzewić hasła polskości – czytamy w uchwale Rady Miejskiej z 1930 roku, nadającej Bizielowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W 1922 roku otrzymali także Order Odrodzenia Polski IV klasy.
Jan Biziel zmarł 4 lutego 1934 roku. Jego pogrzeb na cmentarzu Starofarnym tak jak prosił w testamencie był skromny. Przybyło na niego jak przedstawiają zapiski 1,5 tys. osób. Prezydent Leon Barciszewski w czasie uroczystości pogrzebowej podkreślał, że osoba zmarłego słynęła właśnie ze skromności.
Rok 2014 imienia Biziela?
Nasz portal wystąpi z inicjatywą uznania roku 2014 imieniem Jana Biziela. W ten sposób liczymy, że uda się propagować wiele postaw które były dla postaci Biziela bliskie. W szczególności postawy patriotyzmu wobec ojczyzny oraz społeczności lokalnej.