Powiat pilski, na granicy ziemi bydgoskiej



Piła jest jednym z ważniejszych miast Wielkopolski. Chodź te tereny mają bardzo silne związki z Bydgoszczą, to  z racji nowego podziału administracyjnego, to mówi się o nich niewiele, co nie zmienia faktu, że w jakimś stopniu one nadal istnieją.

 

Bezrobocie w powiecie pilskim wynosi niecałe 14% (podobnie jak w powiecie bydgoskim),  dużą zasługę ku temu ma fabryka Philipsa, czy także osoba kontrowersyjnego byłego senatora Henryka Stokłosy, będącego jednym z większych pracodawców.

 

Prawa miejskie Miasto Piła otrzymało w XV wieku, potwierdzone one zostały przez króla Zygmunta Starego w 1513 roku. W czasie I rozbioru Polski Piła trafiła do Prus razem z Bydgoszczą. Okres zaborów mógł mieć duży wpływ na powstawanie relacji pomiędzy miastami. W czasie II wojny światowej miasto pełniło rolę ważnej twierdzy w ramach Wału Pomorskiego. Niestety z tego powodu zniszczone zostało około 70% miasta i trzeba było je budować praktycznie od nowa. Od 1975 roku piła była stolicą województwa. W 1998 roku miasto weszło w skład województwa Wielkopolskiego, obecnie liczy niecałe 75 tys. mieszkańców, podobnie jak Inowrocław.

 

W skład powiatu pilskiego wchodzi gmina Wyrzysk, leząca przy granicy zwojewództwem kujawsko-pomorskim. Znajduje się ona pod dużym oddziaływaniem Bydgoszczy, głównie za sprawą drogi krajowej nr 10, która pozwala w około 50 minut dotrzeć do Bydgoszczy oraz przebiegającej przez Osiek (miejscowość w gminie Wyrzysk) linii kolejowej nr 18.  Odległość z Bydgoszczy do Wyrzyska jest podobna jak odległość z Bydgoszczy do Torunia.

 

Także w strefie oddziaływania Bydgoszczy znajdują się takie gminy jak Łobżenica. Wielu młodych na studia udaje się do Bydgoszczy, gdzie często po ich zakończeniu pozostaje. Powiaty pilski i powiat złotowski dość blisko współpracują także z powiatami sępoleńskim i chojnickim (województwo pomorskie).  Szczególnie silne są jednak związki z Krajną. 

 

W czasie negocjowania nowego podziału administracyjnego kraju pojawiła się koncepcja województwa bydgoskiego, w skład którego miała wejść miedzy innymi Piła, Chojnice i Inowrocław. Ostatecznie nie spotkała ona akceptacji rządzących krajem.