Zapraszamy na 93 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski

Gdy 11 listopada 1918 roku świętowano odzyskanie przez Polskę niepodległości, Bydgoszcz była tak jak Wielkopolska częścią państwa niemieckiego. Dopiero na mocy traktatu wersalskiego 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz wróciła do macierzy.

W Bydgoszczy stacjonował dość silny garnizon niemiecki, zatem w czasie Powstania Wielkopolskiego na przełomie 1918-1919 roku powstańcy nawet się nie zbliżyli do Bydgoszczy. Udział w tym zrywie niepodległościowym brali jednak bydgoszczanie. Działania powstańców na froncie miały jednak wpływ na kształt granic ustalony na mocy traktatu wersalskiego.

 

W niedzielę będziemy obchodzić 93 rocznicę powrotu Bydgoszczy do grona polskich miast. O godzinie 11:30 przed ratuszem przy ulicy Jezuickiej zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Władysława Webera, który był na początku XX wieku jedynym Polakiem wśród urzędników bydgoskiego ratusza. Później blisko współpracował z komisarycznym prezydentem Janem Maciaszkiem.

 

O godzinie 12 na Wełnianym Rynku, pod pomnikiem zamordowanego przez hitlerowców prezydenta Leona Barciszewskiego złożone zostaną kwiaty. Barciszewski będąc dyplomatom w Niemczech wspierał także Powstanie Wielkopolskie.

 

O godzinie 12:30 rozpocznie się katedrze msza święta, a następnie uroczysty przemarsz na Plac Wolności, gdzie odbędą się główne uroczystości związane z powrotem Bydgoszczy do macierzy.

 

O godzinie 16 Stowarzyszenie Miłośników Historii i Oręża przygotuje inscenizacje przedstawiającą wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy.

Od godziny 9 będzie można także na Starym Rynku zobaczyć wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu.