Życzenia Wielkiej Bydgoszczy



Obraz namalowany przez Romana Puchowskiego

Dzisiaj szczególny dzień dla bydgoszczan. Szczególny dla grodu założonego przez Króla Kazimierza III Wielkiego. Obchodzimy bowiem 667 rocznicę nadania praw miejskich, popularnie określanych urodzinami miasta.

W szarości dnia codziennego z reguły częściej narzekamy na miasto, niż zauważamy jego piękno. Zachęcam dzisiaj do chwili refleksji i poszukania piękna Bydgoszczy. Dla jednych może być to rozkwitająca Wyspa Młyńska., inni mogą zachwycać się ulicą Sielanka i jej okolicami, bądź parkiem Kazimierza Wielkiego i fontannom Potop. Miejsc wartych uwagi jest wiele i zapewne dużo z nich nie zostało jeszcze odkrytych.

 

W takim dniu jak dzisiaj nie należy uciekać jednak od realiów, także tych politycznych oraz wyzwań jakie stają przed bydgoszczanami.

Bydgoszcz jest odcięta od autostrad i dróg ekspresowych. Jest to bardzo duża bariera dla rozwoju miasta, gdyż nie jest ono z tego powodu atrakcyjne dla inwestorów. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że jeden z przewoźników uruchamia połączenie autobusowe Gdańska ze Śląskiem, które przebiega będzie przez Toruń. Bydgoszcz pominięto, z powodu nienajlepszej infrastruktury drogowej. Pojawił się oficjalny harmonogram, z którego wynika, że inwestycja ma być zrealizowana do sierpnia 2017 roku. Pamiętajmy jednak, że jest to kolejny już termin, zatem powinniśmy jako społeczeństwo trzymać rękę na pulsie. Z okazji dzisiejszych urodzin chce złożyć życzenie, aby obyło się bez kolejnych poślizgów.

 

Nasze miasto staje się coraz mniej atrakcyjne dla młodego pokolenia. Maturzyści mający większe aspiracje z reguły na studia wybierają inne ośrodki, często tam zakładając rodziny, do Bydgoszczy już nie wracając. Zdaję sobie sprawę, że odwrócenie tej tendencji będzie wymagało wielu lat ciężkiej pracy zarówno rządzących jak i społeczeństwa obywatelskiego. Na taki stan rzeczy wpływa bowiem bardzo dużo czynników, w tym rosnące bezrobocie, mała atrakcyjność bydgoskich uczelni, a także brak różnego rodzaju innych atrakcji. Bydgoszczy chciałbym życzyć zatem, aby jak w 1920 roku, gdy miasto wróciło w Polskie ręce, powstrzymała wiele przeciwności i stała się jednym z liderów Polski.

Cofając się w przeszłość pamiętajmy, że historia grodu założonego przez Kazimierza Wielkiego, nazwanego pierwotnie miastem królewskim, jest pełna wielu sukcesów. Niech przypominanie sobie nich będzie dla nas motywacją do walki o kolejne sukcesy w przyszłości. Bydgoszcz może być bowiem Wielka!

 

Mieszkańcom tego miasta życzę także z roku na rok coraz silniejszych elit, które nakierują miasto na właściwe tory oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Z tym jest w całej Polsce nie najlepiej, ale patrząc na funkcjonowanie bydgoskiego samorządu, widać cały czas progres rozwoju debaty publicznej. Wypadamy w tym zdecydowanie lepiej chociażby od sejmiku wojewódzkiego. Cały czas musimy dążyć jednak do dalszego rozwoju naszego społeczeństwa.

 

19 kwietnia 2013 roku, 667 lat po nadaniu Bydgoszczy aktu lokacyjnego.

 

Łukasz Religa

Redaktor naczelny Portalu Kujawskiego

 

Bydgoszcz – Gród Kazimierza Wielkiego