Archidiecezja wyruszyła na Jasną Górę

 BPJG Marek Kępiński

Po raz XXX z pierwszej stolicy Polski Gniezna, z pod grobu św. Wojciecha, wyruszyła archidiecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy mają do przejścia około 270 km, dużą grupę pielgrzymów stanowią mieszkańcy Inowrocławia, Kruszwicy, czy Janikowa, którzy w trasie są już od wczoraj. Pielgrzymów pożegnał Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Hasłem przewodnim tej pielgrzymki jest pytanie – Co tutaj robisz Eliaszu? Ma ono skłonić pątników do rozważań nad sensem pielgrzymowania, także tego w codziennym życiu, którego celem powinno być Królestwo Boże.

 

To dobrze, że właśnie z tego miejsca wyruszacie na spotkanie z matką, tak jak przychodzili przed wami pielgrzymi z różnych stron Polski. Każdy z was niesie własne intencje, podejmuje drogę, dziękując panu Bogu, prosząc go o łaski – mówił w homilii abp. Wojciech Polak Kresem tej drogi ma być spotkanie, które ma moc odmienić, umocnić na życiowych drogach. Jesteście ludźmi nadziei, gdyż tylko tacy ludzie są zdolni powtarzać za psalmistom – Idźmy z radością na spotkanie z panemIdźmy z radością zatem też do tronu naszej pani i królowej.

 

Pielgrzymka zakończy się w dniu Przemienienia Pańskiego, czyli 6 sierpnia. Wówczas uroczystą eucharystię na Jasnej Górze będzie sprawował także Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

 

Bliscy finału swojej pielgrzymki są natomiast pątnicy z Bydgoszczy, którzy na Jasną Górę dotrą już w czwartek. Dzisiaj pokonują oni odcinek VIII dnia pielgrzymki pomiędzy Szadkiem i Widawą w województwie łódzkim. Z kolei w ubiegły wtorek w ramach II dnia swojej wędrówki odwiedzili katedrę w Inowrocławiu oraz Kruszwicę. Warto pamiętać, że przez 20 lat pielgrzymi z Bydgoszczy, Nakła czy Górki Klasztornej wędrowali razem z Gnieznem. Od 2004 roku po utworzeniu autonomicznej Diecezji Bydgoskiej piesza pielgrzymka także się usamodzielniła i w tym roku obchodzi swój jubileusz 10-lecia.