Bydgoski Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Dzisiaj decyzja Sejmu oraz Zgromadzenia Krajowego Republiki Węgierskiej obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polaków i Węgrów. Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak zaprasza na wtorkowe uroczystości, które odbędą się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Będzie można poznać wspólną historię obu narodów oraz posłuchać węgierskiej muzyki.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16:00 w Ogrodzie Botanicznym UKW przy ulicy Chodkiewicza, przy dębach symbolizujących braterstwo Polaków i Węgrów. Zostało ono posadzone w Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w dwa lata temu.

 

Następnie w bibliotece UKW przy Rondzie Wielkopolskim goście obchodów wysłuchać będą mogli koncertu muzyki węgierskiej.

 

Kolejnym punktem programu będą dwa wykłady. Pierwszy ,,Węgierskie dziedzictwa narodowe na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO” wygłosi Gáspár Keresztes z Instytutu im. Balassiego – Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Drugi zaś poświecony będzie dwóm powstaniom węgierskim z 1848 i 1956 roku dr János Tischlera – dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

 

Zdaniem ks. Romana Kneblewskiego Polaków i Węgrów łączy wspólne pochodzenie genetyczne, stąd też Węgrzy są Polakom najbliższym narodem. Pokazywać miała o tym nie raz wspólna historia. Postacią, która zbliżyła oba narody był polski rycerz Zawisza Czarny z Garbowa, który patronuje bydgoskiemu klubowi. Dużą czcią na Węgrzech cieszy się także św. królowa Jadwiga, która uważana jest za patronkę Inowrocławia.

 

W okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej granica polsko-węgierska była najbardziej spokojna. Mimo, iż Węgrzy stanęli po stronie Adolfa Hitlera, to odmówili walki z Polakami. Przez terytorium Węgier opanowanego kraju wojną ewakuowało się wielu Polaków.