Mimo dość silnego mrozu pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Seminaryjnej w Bydgoszczy zebrało się kilkudziesięciu parafian z parafii p.w. św. Trójcy oraz kapłani. Władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Łukasz Niedźwiecki.
W poniedziałek minie 94 rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Na mocy Traktatu Wersalskiego w dniu 20 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy wkroczyły wojska polskie. Żołnierzy przywitał miejscowy społecznik dr Jan Biziel.
Za odzyskaną polskość bydgoszczanie postanowili podziękować Chrystusowi Zbawicielowi, dlatego 2 października 1932 roku na Placu Poznańskim odsłonięto pomnik poświęcony Synowi Bożemu. Była to wielka manifestacja patriotyczna, która przyciągnęła tysiące bydgoszczan.
– Niema nic smutniejszego jak niepamięć z powodu otrzymanych łask i dobrodziejstw. My nie chcemy być niewdzięcznikami wobec Najświętszego Serca Jezusowego My nie możemy zapomnieć o tej największej łasce Bożej dla naszego miasta – mówił w 1932 roku ks. prob. Skonieczny. Chrystus stał się patronem Bydgoszczy.
Pomnik przetrwał do listopada 1939 roku, gdy zniszczony został przez Niemców. W ten sposób chciano zademonstrować Polakom, że nie ma już dla niż żadnej nadziei.
Staraniami Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy pomnik został zrekonstruowany i w dniu 24 września 2010 roku powrócił na swoje dawne miejsce.
– Dla Bydgoszczy symbolem tożsamości dziejowej i narodowej jest pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa – mówił dzisiaj prezes TMMB Jerzy Derenda – Powstał on z wdzięczności za wyzwolenie Bydgoszczy z półtora wiekowego prusko-niemieckiego jarzma – podkreślał.
Warto zaznaczyć, że dr Biziel był także członkiem TMMB.
{gallery}stories/2014/1/19-stycznia{/gallery}
W poniedziałek o godzinie 11:30 pod pomnikiem Leona Barciszewskiego na Wełnianym Rynku odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów. Następnie o godzinie 12:00 w katedrze odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, po której nastąpi przemarsz na Plac Wolności, gdzie odbędą się uroczystości patriotyczne.