Dzieło ratowania najstarszej bydgoskiej nekropolii trwa

Dzieło ratowania najstarszej bydgoskiej nekropolii trwa

W ostatnim czasie szereg prac na terenie Cmentarza Starofarnego wykonało miasto, zaś od czwartku po raz już 17-ty odbędzie się kwesta organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wraz z radami osiedli. Co roku przyciąga ona wielu znanych bydgoszczan, a zbierane pieniądze sprawiają, że to co powinno być nieśmiertelne, faktycznie takie się staje.

W ubiegłym roku zebrano 21,5 tys. złotych, co było najwyższym wynikiem w tych 17-tu latach. Jak przyznaje prezes TMMB Jerzy Derenda co roku udaje się zebrać coraz więcej pieniędzy, a to wszystko dzięki hojności bydgoszczan i przyjezdnych udających się w okolicach Wszystkich Świętych do Bydgoszczy.

 

– Obserwujemy duży entuzjazm osób chcących pomagać w przeprowadzeniu kwesty oraz bydgoszczan wrzucających datki do puszek – mówił na konferencji prasowej prezes Jerzy Derenda. Przed rokiem zbierano pieniądze m.in. na ratowanie bramy na cmentarzu Nowofarnym oraz grób Władysława Paciorkiewicza, który się już właściwie rozpadał.

Grób Władysława Paciorkiewicz rok 2013/ Fot: Bartosz Bieliński

 

Grób Paciorkiewicza odnowiony – zdjęcie aktualne

 

W tym roku TMMB chce uratować grób znajdujący się przy murze cmentarza, gdzie pionowa płyta frontonu uległa złamaniu. Pieniądze będą zbierane także na połamany nagrobek Franciszka Rutkowskiego oraz obelisk z inskrypcjami w języku niemieckim.

 

 

Groby, które będą ratowane w tym roku

 

– Możemy w czasie jednej kwesty uratować 2-3 nagrobki rocznie, potrzeby są jednak znacznie większe – wyjaśniał prezes TMMB.

 

Towarzystwo uznało, że stan cmentarza staje się na tyle poważny, że przygotowano dokumentację fotograficzną i poproszono Urząd Miasta o wsparcie. Spotkało się to z pozytywną opinią zastępcy prezydenta Grażyny Ciemniak, stąd też w ostatnim czasie podjęto już pierwsze działania.

 

– Na komunalnej nekropolii na Okolu utwardzona została główna aleja, dosadzone zostały drzewa, sukcesywnie odnawiane będą zabytkowe nagrobki. W październiku uporządkowano teren cmentarza. W porządkach pomagali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Wykonane zostały też prace pielęgnacyjne przy 100 drzewach. Przy śmietniku zasadzono  żywopłot.  Śmietnik został jednocześnie zabezpieczony bramą. Utwardzono też  aleję od bramy głównej do centrum cmentarza. Powstała ona  ze specjalnej mieszanki mineralnej, która zagęszcza grunt, a obrzeża wykonano z kostki rzędowej – informuje nas Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta.

 

Kolejne prace będą wykonane w przyszłym roku. Planuje się m.in. zamontowanie specjalnego oświetlenia, który tej bydgoskiej nekropolii doda blasku.

 

Prezes Derenda poinformował nas także, że powstać ma Ossuarium, czyli miejsce, gdzie będą składane szczątki osób znajdowane podczas prac archeologicznych. Cmentarz Starofarny wzbogacony będzie też o Kolumbarium, czyli miejsce składania urn z prochami zmarłych. W ten sposób na cmentarzu pojawią się nowe pochówki.

 

Cmentarz Starofarny powstał w 1806 roku, na obrzeżach miasta. Jak wynika z najnowszych badań pochówki miały w tym miejscu jednak miejsce już wcześniej. Spoczywa na nim wielu wybitnych bydgoszczan m.in. Teofil Magdziński i Emil Warmiński. Znajduje się tam też groby żołnierzy francuskich.