Kcynia szuka partnerów w Niemczech

Fot: Anna Duda-Nowicka / Gmina Kcynia

Na początku stycznia delegacja gminy Kcynia z burmistrzem Piotrem Hemmerlingiem odwiedziła niemieckie miasto Doberlug-Kirchhain leżące w powiecie Elbe-Elster, który prowadzi współpracę partnerską z powiatem nakielskim. Z Kcynia do miasta Doberlug-Kirschhain jest około 450 km,  jest ono oddalone  o 125 km od stolicy Niemiec – Berlina.

Doberlug-Kirschhain liczy niecałe 10 tys. mieszkańców, czyli prawie dwa razy tyle co Kcynia. Leży ono w stanie Branderburgie (Niemcy są republiką federalną).  Jedną z atrakcji miasta jest na pewno zabytkowy zamek, który został zaprezentowany gościom z Polski.

 

Przed rokiem w powiecie nakielskim gościła delegacja powiatu Elbe-Elster, w skład której wszedł burmistrz miasta Doberlug-Kirschhain Bodo Boszinski. Odwiedził on także Kcynie, mieliśmy zatem obecnie do czynienia z rewizytą, która przybliża oba miasta do podjęcia współpracy partnerskiej.

 

Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling wyraża bardzo duże zainteresowanie podjęciem tego typu współpracy, stąd też planuje w najbliższym  czasie zaproponować gminnym radnym wszczęcie procedury budowania partnerstwa.

 

Szczególnie zależy mi w pierwszej kolejności na wymianie młodzieży, bowiem to oni będą budować nasze europejskie relacje.  To oni, pamiętając o swojej tożsamości i historii, mają wybiegać w przyszłość, patrząc na to, co przed nami i budować dobre relacje pomiędzy naszymi krajami. Ale wymiana młodzieży to nie wszystko. Upatrujemy także szans współpracy w zakresie kultury – wyjaśnia burmistrz Piotr Hemmerling.

 

O wizycie delegacji z Kcyni pojawiły się także wzmianki w regionalnych niemieckich gazetach.

 

Z powiatem Elbe-Elster związany jest dr Gustav Bekke, który nosi także honorowe obywatelstwo Nakła.  Po zakończeniu II wojny światowej był on więziony do 1949 roku w więzieniu w Potulicach, a następnie deportowany do NRD (dzisiejsze Niemcy były podzielone na RFN i zależny od Związku Radzieckiego NRD). Po upadku komunizmu był on inicjatorem pojednania polsko-niemieckiego, które za jego sprawą dokonało się w powiecie nakielskim.