Konflikt związkowców z Solino z Orlenem



Przedstawiciele związków zawodowych działających przy inowrocławskich kopalniach soli Solino zarzucają PKN Orlen niezgodne z prawem wypowiedzenie pracownikom Pakietu Socjalnego, który zakłada modernizację kopalni. W ich opinii Orlen doprowadził do utraty zaufania ze strony załogi Solino.

Kopalnie IKS Solino S.A. zostały w 1996 roku przejęte przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. z siedzibą w Płocku. Związkowcy przypominają, że zgodnie z rozdziałem V Pakietu Socjalnego inwestor zobowiązał się zmodernizować kopalnie ,,Góra” i ,,Mogilno”, co miało przyczynić się do utrzymania zdolności produkcyjnej solanki na poziomie zaspokajającym potrzeby odbiorców oraz wybudowanie na terenie IKS Solino S.A. nowoczesnej warzelni soli próżniowej.

 

W opinii związkowców Orlen się z tego nie wywiązał, a na dodatek władze koncernu podjęły niezgodne z prawem działania w celu wypowiedzenia Pakietu Socjalnego. Zamiast tego władze IKS Solino S.A. mają pomniejszać prawa pracowników m.in. po przez wykluczenie ich przedstawiciela z Rady Nadzorczej. Takie działanie ma prowadzić do sytuacji spornej.

 

Związkowcy zarzucają Orlenowi działanie ,,w złej wierze” i ubolewają, że brak podjęcia wyżej wymienionych inwestycji sprawiło, że nie udało się stworzyć w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego nowych miejsc pracy.