Omawiamy program Marka Gralika i PiS



Wczoraj opinii publicznej został zaprezentowany program prezydencki Marka Gralika i bydgoskich samorządowców Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiamy naszym zdaniem najważniejsze jego elementy.

– uwzględnienie możliwości bydgoskich firm przy przetargach – w skrócie chodzi o to, żeby ratusz rozpisując przetarg na wykonanie zadań publicznych dał szansę na wygranie go przez lokalny biznes, który płaci przecież podatki w Bydgoszczy. W praktyce dość często zdarza się, że administracja publiczna rozpisuje przetargi, które są nie do wygrania przez lokalne czy nawet polskie firmy. Przykładem tego był głośny przetarg wygrany przez włoskie Pendolino, którego żaden z polskich przedsiębiorców nie był wstanie wygrać.

 

– tańsze prowadzenie działalności gospodarczej – ten postulat pojawia się w kilku punktach programu PiS. Chodzi głównie o to, aby firmy chcące się rozbudowywać mogły korzystać z maksymalnych zwolnień podatkowych, zaś podatki lokalne były jak najniższe, aby w ten sposób stymulować rozwój gospodarczy miasta.

 

– oddanie targowisk kupcom – Marek Gralik jako prezydent zamierza postawić na bliższą współpracę ze stowarzyszeniami kupców i wspierać handel na targowiskach.

 

– otwarcie prezydenta na mieszkańców – Marek Gralik zapowiada, że będzie dyżurował dla mieszkańców Bydgoszczy.

 

-procedowanie obywatelskich projektów uchwał bez tysiąca podpisów – Zgodnie ze statutem miasta, aby obywatele mogli złożyć projekt uchwały obywatelskiej Radzie Miasta potrzebne jest zebranie ponad tysiąca podpisów. PiS deklaruje, że będąc u władzy ten wymóg nie będzie musiał być spełniony.

 

– referenda w ważnych i kontrowersyjnych sprawach

 

– większy nacisk na konsultacje społeczne

 

– rozwijanie budżetu obywatelskiego

 

– obsługa prawna radnych i Rad Osiedli – ratusz miałby wynająć kancelarię prawną, która obsługiwała by bezpłatnie wszystkich radnych i radnych osiedlowych, w sprawach ich społecznej działalności

 

– Straż Miejska będzie stosować pouczenia – mandaty mają być ostatecznością w przypadku nagminnego łamania prawa. W przeciwieństwie do obecnej władzy, nie będzie tej formacji uchwalany budżet wpływów z mandatów

 

– Wszystkie stowarzyszenia i kluby będą miały zagwarantowany dostęp do miejskiej infrastruktury sportowej

 

– Przyśpieszenie kompleksowej rewitalizacji Fordonu

 

Infrastrukturalne plany inwestycyjne:

– rozbudowa trasy W-Z

– obwodnica wschodnia prze Kapuściska

– zachodnia obwodnica śródmieścia (budowa mostu od ulicy Granicznej do Zygmunta Augusta)

– budowa ulic Ciszewskiego i Zamczysko (alternatywny dojazd do Fordonu)

– rozbudowa Nakielskiej

– tramwaj ulicą Kujawską

– tramwaj z Ronda Kujawskiego przez Szubińską i Plac Poznański do Ronda Grunwaldzkiego

– tramwaj na Błonie ulicą Szubińską

 

W praktyce te plany inwestycyjne nie różnią się zbytnio od innych kandydatów w dużej mierze oparte są o Strategie Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku.

 


Podsumowanie (komentarz autora):

W tym programie wyborczym spektakularnych inwestycji nie znajdziemy takich jak np. aquapark. Sprawia to, że jest to realistyczny program do wykonania. Oparcie planów inwestycyjnych o Strategie Rozwoju Bydgoszczy do 2030 oznacza, że przyjęta prawie jednogłośnie przez bydgoskie siły polityczne wizja rozwoju miasta na najbliższe lata będzie kontynuowana w przypadku zwycięstwa Gralika.