W dniach 7-21 sierpnia 1944 pod francuskim Falaise stoczono jedną z większych bitw II wojny światowej. W ramię w ramię walczyli Polacy pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie i francuski ruch oporu. Część kombatantów bitwy pod Falaise spotkała się w czwartek w Bydgoszczy, na uroczystości wymiany czołgów pomiędzy muzeami w Bydgoszczy i Bovington.
– Polska i Wielka Brytania byli najdłużej sojusznikami ze wszystkich walczących państw podczas II wojny światowej. Politycznie to różnie wyglądało, ale wojskowo zawsze układało się świetnie – przypomniał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Sojusz ten zakończył się już jednak kilka miesięcy później, gdy Polska została włączona do wrogiego zachodowi bloku państw sowieckich – Niestety później, gdy Polska nie z własnej woli trafiła, bo stała się częścią niewłaściwej strony żelaznej kurtyny. Te dwa czołgi, gdyby spróbowano dotrzeć z jedynie słusznym systemem jak wtedy sądzono na zachód, to te dwa czołgi mogły się spotkać w bitwie na równinie północnoeuropejskiej. Dzięki temu, że 25 lat temu Polska uwolniła się od jarzma komunistycznego, spotykają się dzisiaj tutaj. W jakże innych okolicznościach i jakże radosnych – mówił minister Sikorski.
Minister Sikorski wraz z generałem Gruszką
Strona polska przekazała muzeum w Bovington czołg T-72 produkcji radzieckiej, który przez długie lata służył w polskiej armii. Muzeum w Bydgoszczy otrzymało w zamian Chieftana Mk11. Po przetłumaczeniu z angielskiego Chieftain oznacza wodza.
Dla bydgoskiego muzeum jest to duże wyróżnienie, gdyż jest to jedyny czołg Mk11 dostępny w zbiorze muzealnym w Polsce. Obecny w grodzie nad Brdą dyrektor The Tank Museum w Bovington Richard Smith został odznaczony Medalem Prezydenta Bydgoszczy przez Rafała Bruskiego.
Chieftain Mk11 i T-72
– Dzisiaj podkreślamy, że Bydgoszcz to miasto wojska, muzyki i medycyny – podsumował minister Radosław Sikorski.
Za kilka tygodni w Polsce, najprawdopodobniej w okolicach Żagania, odbędą się wspólne polsko-brytyjskie manewry pancerne. Do Polski ma przybyć około tysiąca brytyjskich żołnierzy. Te kroki podjęte zostały w związku z sytuacją w sąsiedniej Ukrainie. Jak wynika z najnowszych doniesienie, na terenie wschodniej Ukrainy mają już przebywać regularne wojska rosyjskie.
Weterani bitwy pod Falaise
Czołg Chietain Mk11 waży około 55 ton, uzbrojony jest w gwintowaną 120-mm armatę. Dodatkowo posiada on dwa 7.62-mm karabiny maszynowe. Do wymiany doszło dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w szczególności wiceministra Bogusława Winida.