7 maja 2004 roku 13 osób przyjęło uchwałę na mocy, której do życia powołano Wolny Związek Zawodowy Solidarność Oświata. W sobotę w Filharmonii Pomorskiej miała miejsce uroczysta gala z okazji 10-lecia istnienia tej organizacji.
Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego wykonania przez artystów Mazurka Dąbrowskiego – Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Później był czas na składanie gratulacji przez przedstawicieli innych organizacji związkowych, z którymi Solidarność Oświata przez ostatnie lata blisko współpracowała.
– Wy zawsze wiedzieliście, że nigdy nie będziecie sami. Tak jak w hymnie FC Liverpool ,,Nigdy nie będziesz szedł sam”, to towarzyszyło nam przez 10 lat, ale przecież też i wcześniej, bo nie wzięliśmy się znikąd – mówił Sławomir Wittkowicz do zebranych przewodniczący WZZ Solidarność Oświata – Za to zaufanie serdecznie wam dziękuje. Przede wszystkim tym, którzy nie byli w naszej organizacji, ale bardzo nam pomogli. Potrafili wznieść się ponad oczekiwania różnych czynników politycznych, państwowych, samorządowych.
W sposób szczególny tutaj Wittkowicz miał na myśli kurator oświaty z roku 2004 Wiesławę Tomasiak-Wyszyńską.
WZZ Solidarność oświata w ostatnich latach zasłynęło przede wszystkim, gdy władze miasta dążyły do likwidacji kilku bydgoskich szkół. Upór pedagogów sprawił, że prezydent Dombrowicz musiał od swoich planów odstąpić.
Od 2009 roku Solidarność Oświata należy do CESI z siedzibą w Brukseli – Europejskiej Unii Niezależnych Związków Zawodowych. Przewodniczący tej organizacji z okazji wczorajszej uroczystości przysłał list gratulacyjny.
Decyzja o powstaniu WZZ Solidarność Oświata w 2004 roku była spowodowana konfliktem w NSZZ Solidarność, która miała niezbyt należycie dbać o sprawy nauczycieli.