
W maju Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu zabrała stanowisko w sprawie tego, na jakich zasadach powinny być wydatkowane środki publiczne na wydawanie mediów przez gminy. Stanowisko to potwierdziło nam RIO w Bydgoszczy, zaznaczając jednak przy tym, że nie dysponuje już narzędziami do badania ukazujących się w wydawnictwach treści.
RIO we Wrocławiu 7 maja 2014 roku stwierdziło, że gminy mogą wydawać pieniądze tylko w celu zaspokajania potrzeb zbiorowych mieszkańców. Takim zaspokajaniem potrzeb można uznać publikację informujące o wydanych aktach prawa miejscowego, organizowanych wydarzeniach i imprezach na terenie gminy. Wrocławska Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdza już natomiast, że ten warunek nie jest spełniony już w przypadku publikacji politycznych – Nie spełniają go natomiast publikacje o charakterze politycznym, tym bardziej jednostronne.
W dalszej mierze RIO wyjaśnia, że mieszkańcy mają różne poglądy polityczne i przedstawianie opozycji z negatywnej strony się kłóci z zadaniami własnymi gminy, gdyż także przedstawiciele opozycji płacą podatki, z których drukowane są im nieprzychylne publikacje.
Problem ten występuje w Inowrocławiu, gdzie ratusz w ostatnim czasie w miejskim biuletynie papierowym wydrukował przychylny prezydentowi miasta wywiad. Dodatkowo za publiczne pieniądze produkowane są audycje telewizji kablowej, która często przedstawia opozycję w złym świetle, zaś przedstawicieli koalicji promuje. Od kilku miesięcy w Inowrocławiu działa także administrowany przez zależną od ratusza jednostkę portal internetowy, gdzie informuje się tylko i wyłącznie o aktywności radnych przychylnych prezydentowi oraz posła Krzysztofa Brejzy, który jest też synem prezydenta.
Z opinią RIO we Wrocławiu zgadza się w pełni RIO w Bydgoszczy, która swoim terenem działania obejmuje Inowrocław. Izba informuje nas jednak, że nie zajmuje się przeprowadzaniem kontroli celowości i rzetelności wydawanych przez samorządy gazet.
Zatem kto się tym zajmuje? – należy zadać pytanie. I tutaj najprostszą odpowiedzią jest Rada Gminy. Przy obecnym układzie politycznym w Radzie Miejskiej na bliższe przyjrzenie się sprawie nie ma zbytnio woli. Mający większość w Radzie radni przychylni prezydentowi są bowiem pozytywnie w tych mediach ratuszowych przedstawiani.
Sectetur adipiscing elit. Sed nisi ipsum, aliquet ac vulputate eu, congue nec diam. Mauris ligula metus, tempus eget scelerisque nec, aliquet et risus. Nulla consequat elit vel ipsum pharetra quis tempor metus varius.





