Rozpoczynamy Rok Kanału Bydgoskiego



Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy rok 2014 obchodzić będziemy pod patronatem Kanału Bydgoskiego. Wielkiej inwestycji wodnej zrealizowanej przez władze  pruskie. Być może rok 2014 okaże się przełomowy i Kanał Bydgoski zostanie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kanał Bydgoski powstał w latach 1772-1775, czyli w okresie, gdy Bydgoszcz znajdowała się pod zaborem pruskim. Połączył on przepływającą przez Bydgoszcz Brdę z Notecią. Wybudowanie kanału liczącego prawie 25 km pozwoliło na połączenie drogą wodną dwóch największych rzek dzisiejszej Polski – Wisły I Odry.  Dzięki temu znacznie wzrosło znaczenie Bydgoszczy w Europie, gdyż przez nasze miasto przepływały tony towarów, co miało swój wpływ na szybszy rozwój miasta.

 

Kanał Bydgoski był kilkukrotnie przebudowy, kiedyś przebiegał on przez środek Ronda Grunwaldzkiego, Dzisiaj odcinek kanału po między stadionem Gwiazdy Bydgoszcz, a Rondem Grunwaldzkim pełni głównie rolę turystyczną.

 

Niestety z punktu widzenia transportowego dzisiaj Kanał Bydgoski znaczy niewiele, o czym świadczy fakt, że w trakcie najbliższego roku na kilka miesięcy zostanie on z powodu prac remontowych zamknięty. Być może jednak nowa polityka Unii Europejskiej, która chce stawiać na rozwój dróg wodnych sprawi, że Kanał Bydgoski odzyska dawny blask. Jest on bowiem częścią europejskiej drowi wodnej E-70, która łączy Antwerpię w Belgi położoną u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego z Kłapedą na Litwie.

 

Dobrym zwieńczeniem roku Kanału Bydgoskiego było by wpisanie go na listę zabytków UNESCO, o czym w Bydgoszczy mówi się już od kilku lat.

 

W trakcie trwania najbliższego roku, na naszych łamach ukaże się seria publikacji poświęconych Kanałowi Bydgoskiemu.