Bp Tyrawa zachęca do refleksji w Wielkim Poście



Środą Popielcową (18 lutego) w Kościele Katolickim rozpocznie się Wielki Post, czyli czas oczekiwania na Święta Wielkanocne, czyli zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Pasterz Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa z tego powodu napisał do wiernych list duszpasterski.

Tragiczne i przerażające wydarzenia, których doświadczamy od początku roku trzeba odbierać jako wezwanie do tego, abyśmy jako chrześcijanie nieustannie odbudowywali naszą tożsamość i dawali o niej świadectwo. W konsekwencji oznacza to, że trzeba jasno głosić prawdę, że Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem. Ta prawda nas określa i z nią się identyfikujemy. Mając jednak świadomość tego, że nie wszyscy tę prawdę podzielają tym bardziej powinniśmy przejąć się apelem św. Piotra, który wzywa chrześcijan: Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest (1P 3,15). Pamiętajmy – zaniechanie tego byłoby zdradą! Głoszenie tej prawdy i nadziei wobec innych nie tylko odkrywa naszą tożsamość, ale jest także wyrazem szacunku dla każdego, kto tej prawdy nie przyjmuje za własną. Pozwala bowiem odkryć mu swoją odrębność i własną tożsamość. To z kolei jest warunkiem prowadzenia szczerego dialogu w społeczeństwie, które się ukazuje jako multireligijne i multikulturowe – czytamy w liście biskupa Jana Tyrawy.

 

Zamach terrorystyczny w Paryżu jeszcze raz przywołuje problem rozumienia wolności, czym ona jest i jakie są jej granice. Specyfika wolności polega na tym, że mamy być wolni nie dla niej samej, ale po to by móc realizować prawdziwe wartości, aby móc czynić dobro i mówić prawdę, aby móc urzeczywistniać siebie. Co więcej, człowiek w istocie pozostaje wolny nawet wtedy, gdy znajdzie się w niewoli np. zamknięty w obozie koncentracyjnym, czy gułagu. Zachowując wolność i w takich skrajnych warunkach może czynić dobro, a jeśli czyni coś złego często z powodu załamania, to próbujemy ze współczuciem go usprawiedliwić. W takiej sytuacji nie tyle wolność jest problemem lecz ci którzy stworzyli obozy. Zatem jeśli poprawnie będziemy wolność pojmowali, to nigdy nie zostanie ona użyta w tym celu, by obrażać innych, a zwłaszcza by szydzić z tego, co stanowi świętość w ich religii.

 

Biskup bydgoski zachęca wiernych do uczestnictwa w okresie Wielkiego Postu w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.