Bydgoskie Powązki pamiętają 200 lat historii. W tym roku kwestujemy po raz 18-ty

W niedzielę przypada Wszystkich Świętych, od czwartku natomiast Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z radami osiedli prowadzić będzie kwestę na ratowanie Cmentarza Starofarnego, który był świadkiem naszej historii. Kwestować będą tradycyjnie także znani bydgoszczanie.

– To nasze Powązki i nasze dziedzictwo – uważa prezes TMMB Jerzy Derenda – Cmentarz Starofarny to najstarsza bydgoska nekropolia. Już w 1800 roku na planie znajdowały się tam pochówki, czyli dużo szybciej przed otwarciem tego cmentarza. Spoczywa tam wiele pokoleń bydgoszczan. To jest cmentarz na którym pochowano najwybitniejszych polskich patriotów z trudnego okresu zaboru pruskiego.

 

Na Starofarnym spoczywa m.in. dr Emil Warmiński, który w będącej pod zaborami Bydgoszczy organizował życie polskie, co nie podobało się Niemcom. Znajduje się tam też grób Teofila Magdzińskiego, który był liderem polskich posłów w Reichstagu w Berlinie. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną. Spoczywa tam też wielki bydgoszczanin ostatniego okresu Jerzy Sulima-Kamiński czy węgierski inżynier Józef Traitler.

 

Nie wszyscy potrafią jednak uszanować to szczególne dla Bydgoszczy miejsce, gdyż cały czas mają na tym cmentarzu miejsce akty wandalizmu.

 

Kwesta rozpocznie się dzisiaj – w godzinach 10-15 na bydgoskiej starówce będzie kwestować młodzież szkolna. Zbiórka będzie prowadzona też przed i po koncercie ,,Pamiętamy w Filharmonii Pomorskiej. Na cmentarzach kwestujący pojawią się od soboty (cmentarze Starofarny, Nowofarny i przy parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Kossaka). W niedziele kwesta obywać będzie się na Starofarnym i cmentarzu Komunalnym przy ulicy Wiślanej.

 

W piątek przedstawimy groby, które mają zostać odnowione dzięki tegorocznej kweście.