Jak wybrać najlepszy dom opieki

Nie zawsze możemy zapewnić opiekę dla starszych i schorowanych członków rodziny. Ludźmi chorymi bardzo często trzeba się opiekować przez całą dobę, a praca zawodowa i obowiązki domowe często to uniemożliwiają. Jeśli nie ma możliwości zapewnienia dobrej opieki bliskim najlepszym wyjściem jest umieszczenie jest ich w dobrym domu opieki.

Chyba każdy z nas słyszał mrożące krew w żyłach opowieści o znęcaniu się nad schorowanymi i niedołężnymi staruszkami. Nawet w pozornie wzorcowo prowadzonym domu opieki mogą zdarzyć się nieprawidłowości. Podpowiemy na co zwrócić uwagę, by bliscy trafili do najlepszego domu opieki.

 

Sprawdź wszystkie pozwolenia

Choć wydaje się to niemal niemożliwe, ale zdarzają się placówki, które działają bez odpowiednich zezwoleń. Dom opieki dla osób starszych, który ich nie ma prawdopodobnie nie przestrzega wszystkich standardów, które określają polskie przepisy. Zezwolenie na działalność domów opieki oraz domów seniora wydaje wojewoda i to właśnie na stronach internetowych Urzędu Wojewódzkiego należy szukać tych informacji.

 

Warunki pobytu

Dom seniora ma stać się domem w pełnym tego słowa znaczeniu dla naszego bliskiego. Ważne więc, by zapewniał jak najlepsze warunki. Wybierając placówkę trzeba zwrócić uwagę zarówno na same pokoje, wyposażenie sal wspólnych, jak i otoczenie.

Pokoje powinny być niewielkie. Najlepiej, by były jednoosobowe z oddzielną łazienką. Dzięki temu uda się zapewnić komfort i intymność, w końcu każdy potrzebuje czasem spokoju i samotności. Dla osób, które źle się czują bez ciągłego towarzystwa można rozważyć pokój dwuosobowy.

 

„W każdym pokoju, a także w łazienkach niezależnie od jego wielkości powinien być zainstalowany system przywoływania personelu – w razie zasłabnięcia lub złego samopoczucia może to uratować życie.” – (cytat: http://www.domyopiekiolimp.pl/oferta/prywatny-dom-warszawa/)

 

Ośrodek dla osób starszych powinien być przystosowany dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Przede wszystkim nie może być w nim stromych schodów (najlepszym rozwiązaniem są windy), wysokich progów, barier architektonicznych. Wiele domów opieki wyposażonych jest w podjazdy dla wózków, można się po nich także swobodnie poruszać przy pomocy balkonika. Także łazienki powinny być wyposażone w poręcze ułatwiające wstanie z wanny lub skorzystanie z toalety.

 

Ważne jest także otoczenie ośrodka. Najlepiej, by można było korzystać z prywatnego ogrodu. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się parki lub choćby skwerki.

 

Opieka

Uważnie trzeba się przyjrzeć systemowi opieki. W każdej placówce powinna być zatrudniona przynajmniej pielęgniarka, która będzie doglądała pensjonariuszy i wykonywała drobne zabiegi medyczne oraz pilnowała przyjmowania leków. Ważne, by placówka miała lekarza rodzinnego, który będzie dbał o zdrowie emerytów.

 

Na koniec trzeba sprawdzić także sposób podawania posiłków oraz dostosowywanie ich do potrzeb mieszkańców. Ważne są nie tylko diety zalecane przez lekarza, ale także uwzględnianie indywidualnych diet na przykład wegetariańskiej.